Eesti aknatootja Fenestra ostis ära Soome pankrotistunud ettevõtte Domuse aknaäri.
- Fenestra juht Lauri Laast Foto: Raul Mee
Fenestra juht Lauri Laast tehingu summat ei avalikusta.
Laast meenutas, et on kord juba pankrotistunud ettevõtte välja ostnud. Toona oligi tegu Fenestraga, mis läks pankrotti 2014. aasta alguses.
"Eks see sõltub turu olukorrast, aga äriplaan näeb ette, et viie aasta jooksul tahaks raha teenima panna," vastas Laast küsimusele, kui kiiresti võiks ettevõte Domuse tehingu maksumuse tasa teenida.
Edasiste plaanide kohta märkis Laast, et tootmine läheb lahti juba aprillis ning esimesel tegevusaastal oodatakse Domuse ärilt 12–15 miljoni euro suurust käibelisa. Teisel aastal peaks käive jääma juba samasse suurusjärku, nagu ta on olnud. Äripäev on varem kirjutanud, et Domuse aastakäive jääb 40–50 miljoni euro juurde, sellest aknaäri moodustab 22–23 miljonit eurot. Lisaks aknaärile ajab Domus ka köögimööbliäri, kolmandik ettevõtte toodangust müüdi Rootsis.
Ettevõtja Rain Lõhmuse osalusega investeerimisfond Livonia Partners sõlmis eelmise aasta lõpus lepingu, et osta aknatootja Fenestra aktsiatest 60%. Küsimusele, kas Fenestra võttis Livonia pardale eesmärgiga teha Domuse tehing, vastas Laast, et Livonia aitab Fenestral rahvusvaheliselt laieneda ning Domuse ost oli loomulik asjade kulg.
Livonia Partnersi esindaja ja Fenestra nõukogu esimees Styv Solovjov ütles, et tehing on kõigi aktsionäride ühistöö. "Kogu protsessi vältel tegutsesime koos ning igal ühel oli kanda oma roll, mis sai nüüd tulemuseks realiseeritud," ütles ta.
Küsimusele, kui kauaks võiks Livonia Fenestra strateegiliseks partneriks veel jääda, Solovjov otesõnu ei vastanud. "Praegu on vara veel rääkida ja mõelda ettevõtte müümisele, tulenevalt sellest, et toestasime investeeringu alles kuu aega tagasi," ütles ta, lisades, et praegu keskendub Livonia Fenestra kasvu toetamisele.
"Suures pildis on Livonia Partners investeerimisfond, millel on omakorda investorid, kes ootavad oma investeeringut tagasi. Sellest tulenevalt teatud hetkel väljume investeeringust," ütles ta.
Jahib Rootsi ettevõtet
Laast ütles, et plaan on ettevõtteid juurde soetada, ent praegu midagi konkreetset silmapiiril pole. Suund on aga selgelt võetud Rootsile, kuigi piilutud on ka lõunanaabrite juurde Lätti.
Laast lisas, et idee järgi võiks Fenestral olla tehas nii Rootsis, Soomes kui ka Eestis. "Mitme tehase hoidmine erinevates riikides on sünergia tekitamine, mida me planeerime," lisas Laast.
Domuse ost võimaldas Laasti sõnul juurde saada eeskätt tootmisvõimsust, sest Eesti tehas on viimased poolteist aastat olnud "puupüsti täis". Domuse tehase ostmine tähendab tootmispinna kolmekordistumist.
Laast on öelnud, et Soome tehas hakkab kindlasti teenindama Rootsi turgu ja seda osa, mida praegu ära katta ei jõua. "Eestis saab teha natuke keerulisemaid töid, Soomes lihtsamaid, kuid suuremahulisemaid. Soome tehas on rohkem automatiseeritud, seal on seeriatootmine rohkem märksõna," kirjeldas Laast.
Vähem oluline pole ka tooteportfell, sest Domuse tehase ostuga lisanduvad Fenestra portfelli ka uksed, täisalumiiniumtooted ja puitalumiiniumtooted. Domus jääb brändina Laasti sõnul alles, sest Domuse tooted on Fenestra omadest veidi erinevad.
Fenestra põhiturud on praegu Soome ja Eesti, vähesel määral läheb toodangut ka Rootsi ja Venemaale. Laast on varem märkinud, et Venemaa vastu ettevõte siiski ülemäära suurt huvi ei tunne ja pigem on plaanis taastada kunagine hiilgus Rootsis, kus ettevõtet samuti teatakse.
Viis aastat tagasi osteti soomlaste perefirma välja
Fenestra on pika ajalooga Soome perefirma, mis on nimepidi tuttav nii soomlastele kui eestlastele, kirjutas veebrusaris
tööstusuudised.ee. Ettevõtte müügikäive ulatus omal ajal üle 100 miljoni euro ja nii Soomes kui Rootsis olid müügimahud väga suured.
2013. aastal sattus ettevõte raskustesse ja läks 2014. aastal pankrotti. 2014. aasta alguses pakuti töötajatele, teiste seas ka Lauri Laastile, võimalust ettevõte välja osta ja edasi toimetada. "Kui see pakkumine tehti, et meil on võimalik ettevõte välja osta, ei kahelnud ma hetkegi. Teadsin kohe, et see õnnestub. Ma arvan, et kui ettevõtte ära ostsime, siis ei seisnud tehas meil kordagi, kuigi emaettevõte oli pankrotis. Me hoidsime müügi ja tootmisega asjad nii joonel, et saime omavahenditega hakkama. Ja nii see käima läks," meenutab Laast viie aasta tagust lugu.
Praegu on eestlastele kuuluval Fenestral kontorid Helsingis, Tamperes, Kuopios ja Oulus ning ettevõte on igal aastal näidanud pea 30protsendist kasvu. 2017. aastal sai ettevõte 14 miljoni eurose käibe juures 330 000 eurot kasumit. 2018. aastal kerkis müügitulu 16,5 miljoni euroni. "Aga sinna, kus Fenestra vanasti oli, on veel kõvasti kasvada. Ja peab vaatama, et kasvad koos müügiga ja tootmine kasvab koos müügiga, sest siis asi töötab," ütleb Laast.
Lugu on täiendatud 16. märtsil Livonia Partnersi analüütiku Styv Solovjovi kommentaariga.
Seotud lood
Et riigiametid või elutähtsate teenuste osutajad pakuvad küberkurjategijatele huvi ei üllata kedagi. Tõsiasi, et igapäevaselt rünnatakse ka väikeettevõtteid tuleb ilmselt paljudele uudisena – sageli ka neile endile.
Enimloetud
5
Investor ootaks madalamat hinda
6
Ka Villig avas oma padeliäri
Viimased uudised
Omanik: “Ega see otsus kergelt ei tulnud.”
Lisatud Põlvamaa ettevõtete TOP
Hetkel kuum
Investor ootaks madalamat hinda
Lisatud Põlvamaa ettevõtete TOP
Tagasi Äripäeva esilehele