Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Toomas Tooli kinnisvarafirma vilistab kümnendat aastat audiitori arvamusele

  Toomas Tool.Foto: Andras Kralla

  Ärimees Toomas Toolile kuuluv BREM Kinnisvarahooldus OÜ raamatupidamine on juba üle aastakümne saanud audiitoritelt hävitavaid hinnanguid. Audiitorkogu tõdeb, et Eestis audiitori vastupidisele arvamusele otseseid tagajärgi ei järgne. Ettevõtte juht Risto Mägi aga leiab, et audiitorid ei näegi "reaalset elu".

  Viimase, suure hilinemisega esitatud majandusaasta aruande kohaselt oli BREM Kinnisvarahoolduse käive tunamullu 4,5 miljonit eurot ja puhaskasum veidi üle 100 000 euro. Firma tegeles muu hulgas kinnisvara, territooriumite, rajatiste jms haldamise, hooldamise ja arendamisega, samuti üürimise ja rentimisega.
  Aasta lõpu seisuga oli pooleli ka kohtuvaidlus. "Hagi suurus on 134 262 eurot. Juhtkonna hinnangul hagid ettevõtte tegevusele mõju ei avalda, sest kohtuvaidlus on algatatud aegunud sündmuste suhtes," seisab aruandes.
  Põnevaks läheb aruanne aga audiitori arvamuseni jõudes. Nimelt ei ole audiitor Roland Kaurov esitatud andmetega nõus. 2017. aasta lõpu seisuga on bilansis kajastatud nõuded ostjate vastu 2,1 miljoni euro eest. Ebatõenäoliselt laekuvate nõuete katteks aga eraldist moodustatud pole. Audiitori hinnangul peaks eraldis olema 1,4 miljoni euro suurune ning see summa tuleks kanda ka perioodi kuludesse.
  Samuti on aruandesse märgitud remondirahade nõuded summas 327 000 eurot ning remondirahade kohustus summas 1,6 miljonit eurot. Kaurov märgib, et mingit tõendusmaterjali kummagi kohta audiitorile ei esitatud, mistõttu ta nende osas arvamust ei avalda.
  Brem Kinnisvarahoolduse autoFoto: Raul Mee
  Ka BREM Kinnisvarahoolduse omakapital (2017. aasta lõpu seisuga) mahus 242 000 eurot ei vasta audiitori hinnangul seaduse nõuetele. Tema hinnangul annab see märku olulise ebakindluse olemasolust, mis võib tekitada märkimisväärset kahtlust ettevõtte suutlikkuses üldse jätkuvalt tegutseda, oma varasid realiseerida ja kohustusi täita.
  "Mis seal häda on?"
  Eriti huvitav on aga see, et tegemist pole sugugi erandliku aastaga. Vähemalt aastast 2008 on audiitorid ühegi erandita BREMi raamatupidamisega eriarvamusele jäänud. Ettevõtte juhatuse liige Risto Mägi aga leidis vastupidi, et tegemist on ajakirjanduslikult ebahuvitava teemaga. Kuigi ta avaldas vestluse jooksul korduvalt soovi vastata küsimustele kirjalikult, väites end olevat Eestist eemal, jagas ta siiski selgitusi ka telefoni teel.
  Kas ta ei leia, et tekkinud olukord on kurioosne? "Mis mõttes see kurioosne on? Mis seal häda on? Meil on aastaid olnud selline arvamus, see on ju paremaks läinud," rääkis Mägi. Tema sõnul on asjale lihtne selgitus.
  "Reaalsust ei saagi (aruandes) kajastada, sest keegi ei tea, kuidas me oma vanad võlad kätte saame. Seda ei oska audiitor öelda, seda ei oska mina öelda," ütles Mägi, tundes huvi, kas ajakirjanik ise midagi majandusest jagab.
  "Audiitor teeb oma tööd, tal on omad andmed, omad parameetrid. Vanade võlgadega on lihtne – kui audiitori arvates need kuue kuu jooksul ei laeku, siis tema ütleb, et need on ebatõenäolised ja tuleb eraldis moodustada. Aga elu näitab, et kuue kuuga – kui olete kunagi võlgadega, võlglastega tegelenud, saate aru – kui annate inimesed kohtusse, otsused lähevad täiturisse, siis kuue kuuga ei juhtu mitte midagi," leidis Mägi.

  Äripäev proovis teema kohta kommentaari saada ka meediavaenulikkuse poolest tuntud BREM Kinnisvarahalduse omanikult Toomas Toolilt. Ärimees vastas küll telefonile, kuid kuulnud, kellega räägib, katkestas kõne.

  2008. aastal kirjutas Äripäev Tooli kohta, et rrilist emotsionaalset sidet Eestiga viimasel pole. 2000. aasta märtsis teatas ärimees elanike registrile, et ta pole Eesti elanik ning kolis USAsse Miamisse, sealt aga Lätti ning edasi juba Monacosse.

  2013. aastal hakkas Tool Eestis ärisid kokku pakkima. Äripäevale ütles ta, et Balti äridest pole üldse mõtet rääkida. “Pensionil olen, lastega käin jalgrattaga sõitmas,” kirjeldas ta oma elu. Brem Kinnisvarahoolduse osaluse tõi Tool aga möödunud aasta lõpus Läti ettevõttest enda nimele.

  Mingeid pretensioone Mägil audiitor Kaurovile ei olnud. "Ma olen temaga nõus, tal on omad mängureeglid, ta peab nendest kinni. Need reeglid lihtsalt ei kattu reaalse eluga ettevõtluses, see ongi minu kommentaar sellele asjale," märkis ta.
  Mägi rõhutas, et BREM on pikka aega (1997. aastast – toim) tegutsenud firma, millel on sestap ka väga vanu võlanõudeid. "Nendega on aastaid tegeletud, järjest laekuvad. Ega mina ka täna ei oska öelda, palju me neid reaalselt kätte saame. Meil ei ole kristallpalli, me ei saa mõjutada kohtuvõime kiiremini tegutsema, või inimesi rohkem raha teenima ja meile võlgu maksma," toonitas ta.
  Ettevõttel on Mägi sõnul endiselt käimas ka vaidlused, mis puudutavad firma poolt hallatavate ühistute remondifonde – osa neist lahendatakse kohtus. Samas väitis ta, et praeguseks on firma omakapital üle poole miljoni euroga plussis ja ettevõttel läheb üldiselt järjest paremini.

  BREMi kodulehe andmetel on ettevõttel aukartustäratav kinnisvaraportfell

  Erakinnisvara

  Vanalinnas, Kesklinnas ja Kadriorus 45 700 m2

  Viimsis ja Pirital 9 000 m2

  Mustamäel, Kristiines ja Pelgulinnas 24 700 m2

  Lasnamäel ja Õismäel 5 000 m2

  Ärikinnisvara:

  Tulika kvartal 30 000 m2

  Kadaka ärihoone 18 000 m2

  Viimsis erinevad tööstus- ja ärihooned 75 000 m2

  Kesklinn ja Vanalinn 11 500 m2

  Lasnamäe 40 000 m2

  Telliskivi loomelinnak 8 500 m2

  Kauplustekett Rimi 10 500 m2

  Samuti on Bremil kinnisvara Narva-Jõesuus ning kodulehel kinnitatakse plaani laieneda ka Tartusse.

  "Mina olen BREMi juhtinud 2010. aastast, samm-sammult läheb paremaks. BREM on vana majavalitsus, mis omal ajal erastati. Deebitorid ja kõik, mis täna näete, on sellest ajast BREMiga kaasas käinud. Eks me mingil perioodil hakkame neid otsast maha kandma, sel aastal veel laekus neid vanu asju ka, iga aasta hakkab vähem laekuma. Mul on plaan olemas, midagi hullu ei ole," rääkis Mägi.
  Teha pole midagi
  Äripäevale teemat kommenteerinud audiitorkogu president Märt-Martin Arengu tunnistas, et praeguses seadusandlikus raamistikus audiitori vastupidisel arvamusel otseseid tagajärgi pole. "Audiitori aruanne peaks olema huvigruppidele infoallikas ettevõtte käekäigu kohta. Ta ei ole automaatne päästik mingiks riigi, äriregistri või maksuameti poolseks tegevuseks – kuigi ta teatud juhtudel võib-olla peaks olema. Seda on rahandusministeeriumiga arutatud, aga seni on jäädud väga vabaturumajandusliku seisukoha juurde," märkis Arengu.
  Tema sõnul on raske öelda, kuidas aastaid sääraseid aruandeid esitanud ettevõte jätkuvalt tegutseda saab. "Kui ta pangast finantseerimist või liisingut soovib, kas siis saadakse mingist teisest allikast kindlus ettevõtte numbrite suhtes – ei tea," ütles Arengu.
  Vastupidise arvamuse esitamine on Eestis haruldane. Kui aastas kontrollivad audiitorid Arengu sõnul umbes 9000 ettevõtet, siis neist 83% saavad n-ö puhta otsuse. Ülejäänud 17 protsendi puhul on tegemist kas märkusega arvamusega, arvamuse avaldamisest loobumisega või äärmuslikul juhul ka vastupidise arvamuse andmisega, mida esineb 20 juhtumi ringis aastas.
  Arengu märkis, et ettevõtlusvabadust kergekäeliselt riivama ei peaks. "Eesti on seni soovitud reguleerimisega mitte üleliia vinti peale keerata. Poliitilise otsuse küsimus. Kujutate ise ette ettevõtjate – ja võib-olla ka majandusajakirjanike – reaktsiooni, kui riik võtab vastu seaduse, et vot kõik ettevõtted, kelle näitajad on sellised, peavad hakkama kohe midagi tegema või neid karistatakse," rääkis Arengu.
  Võlad mõlemas suunas
  Äripäev kirjutas BREMi võlgadest juba 2010. aastal. Toona ähvardas Eesti Energia ettevõtte hallatavatel pindadel elektri lihtsalt välja lülitada. Pindadel tegutsevad ettevõtjad said aga asjast teada alles ajakirjaniku käest. Tallinna Vesi lasi jällegi BREMi kontod arestida.
  Tuleb aga tõdeda, et paljud korteriühistud olid omakorda BREMile võlgu jäänud – neid ähvardas BREM veevarustuse, kanalisatsiooni, üldelektri, prügiveoteenuse ja tänavakoristuse peatamisega. Välja saadeti ka pressiteade, kus kinnitati, et ühistutega prooviti konsensust leida. "Kuid arvestades võlgnike soovimatust ja maksejõulisust või lihtsalt elu harjumust "parasiteerida" teiste arvelt, ei ole osutunud võimalikuks võlgnevusi likvideerida," märgiti toona BREMi teates.
 • Hetkel kuum
Mihkel Nestor: kui hull on lugu investeeringutega? Üldse mitte nii hull
Levinud narratiivi kohaselt on kiire palgakasv, vohav bürokraatia ja maksutõusud muutnud Eesti ettevõtluskeskkonnana ebasoodsaks ning suunanud uued investeeringud siit minema. Numbritele otsa vaadates on nende väidetega väga raske nõustuda, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Levinud narratiivi kohaselt on kiire palgakasv, vohav bürokraatia ja maksutõusud muutnud Eesti ettevõtluskeskkonnana ebasoodsaks ning suunanud uued investeeringud siit minema. Numbritele otsa vaadates on nende väidetega väga raske nõustuda, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Hõbe lõi kirkalt särama ja kipub kullast kasumlikumaks
Kulla väikevend ja vaese mehe kuld hõbe on tänavu kollasest metallist kiiremini kallinenud. Analüütikud toovad välja, et järjepidev puudujääk turul võib hõbeda järgnevatel aastatel kullast isegi eredamalt särama panna.
Kulla väikevend ja vaese mehe kuld hõbe on tänavu kollasest metallist kiiremini kallinenud. Analüütikud toovad välja, et järjepidev puudujääk turul võib hõbeda järgnevatel aastatel kullast isegi eredamalt särama panna.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Aastaaruande esitamine saab olla lihtne ehk rakendus, mis muudab mikroettevõtjate elu
Paljud väikeettevõtted on hädas majandusaasta aruande koostamisega. Tänavu aasta alguses kustutati äriregistrist koguni 23 000 ettevõtet, kellel oli pikem aruande esitamise võlgnevus. Väikefirmade valupunkti aitab leevendada tööriist nimega minuaastaaruanne.ee.
Paljud väikeettevõtted on hädas majandusaasta aruande koostamisega. Tänavu aasta alguses kustutati äriregistrist koguni 23 000 ettevõtet, kellel oli pikem aruande esitamise võlgnevus. Väikefirmade valupunkti aitab leevendada tööriist nimega minuaastaaruanne.ee.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Uusi turge vallutava Eesti firma toodet jäljendavad nii hiinlased kui britid
Pärnumaal toodetud kännupuurid viisid masinatööstuse Dipperfox Euroopa kõige kiiremini kasvavate ettevõtete etteotsa, kuid ainulaadse toote menu sütitab jäljendajaid Hiinast kuni Ühendkuningriigini.
Pärnumaal toodetud kännupuurid viisid masinatööstuse Dipperfox Euroopa kõige kiiremini kasvavate ettevõtete etteotsa, kuid ainulaadse toote menu sütitab jäljendajaid Hiinast kuni Ühendkuningriigini.
Kuidas ehitada kriisikindlat ettevõtet: Infortari põhimõtted “Kui Infortari läksin, küsiti, kas lähen pensionile”
Tallinki ja Eesti Gaasi omanik ning lisaks kinnisvaras tegutsev börsiettevõte Infortar on end teadlikult ehitanud firmaks, mis kriiside ajal mitte ei kannata, vaid leiab uusi võimalusi ja kasvab.
Tallinki ja Eesti Gaasi omanik ning lisaks kinnisvaras tegutsev börsiettevõte Infortar on end teadlikult ehitanud firmaks, mis kriiside ajal mitte ei kannata, vaid leiab uusi võimalusi ja kasvab.
Eksperdid leidsid Eesti konkurentsivõime hoidmisel viis murekohta
On viis valdkonda, mille kaudu Eesti konkurentsivõimet parandada saaks, kuid lihtsaid lahendusi ja “madalal rippuvaid vilju” on pigem napivõitu.
On viis valdkonda, mille kaudu Eesti konkurentsivõimet parandada saaks, kuid lihtsaid lahendusi ja “madalal rippuvaid vilju” on pigem napivõitu.
Kas raskevõitu jalaga Auto-Marko on liikluses probleemiks?
Autoentusiast võib olla keskmisest oluliselt teadlikum ja tähelepanelikum autojuht, ent teistest kiiremini sõites muudab ta end kaasliiklejate vigade suhtes ohustatumaks, selgitab staažikas liikluskoolitaja Indrek Madar.
Autoentusiast võib olla keskmisest oluliselt teadlikum ja tähelepanelikum autojuht, ent teistest kiiremini sõites muudab ta end kaasliiklejate vigade suhtes ohustatumaks, selgitab staažikas liikluskoolitaja Indrek Madar.
Setod protestivad: Koidula piiripunktis ootab sadu veokeid, riik tahab selle aga ööseks sulgeda
Riigi plaan sulgeda Koidula piiripunkt öiseks ajaks on Setomaa vallajuhid tigedaks ajanud, kirjutab Logistikauudised.
Riigi plaan sulgeda Koidula piiripunkt öiseks ajaks on Setomaa vallajuhid tigedaks ajanud, kirjutab Logistikauudised.
Otseülekanne Pärnust: parim juht küsitleb mantlipärijaid
Täna selgub Pärnu juhtimiskonverentsil Eesti parim juht, Äripäeva PRO paketi omanikud saavad välja kuulutamisele eelnevast tippjuhtide aruteluringist osa otselülituse kaudu.
Täna selgub Pärnu juhtimiskonverentsil Eesti parim juht, Äripäeva PRO paketi omanikud saavad välja kuulutamisele eelnevast tippjuhtide aruteluringist osa otselülituse kaudu.