Priit Pokk • 27. märts 2019 kell 7:09

Hiina Arengupank panustas Siiditeesse 190 miljardit dollarit

Hiina riigipea Xi Jinping on viimase nädala jooksul kohtunud erinevate Euroopa riikide juhtidega, sealjuures, et leida toetust Siiditee projektile.  Foto: THIBAULT CAMUS / POOL, EPA

Hiina Arengupanga president ütles täna Reutersile, et alates 2013. aastast on pank finantseerinud 600 projekti, mis on seotud uue Siiditee projektiga kogusummas 190 miljardit dollarit ehk 168 miljardit eurot. See on samas suurusjärgus kui 15 Eesti riigieelarvet.

Siiditeega seotud projektid moodustavad kolmandiku Arengupanga kogu rahvusvahelisest ärist.

Uus Siiditee projekt on kesksel kohal Hiina välispoliitikas. Selle puhul on räägitud, et kokku läheb massiivne infrastruktuuri rajamine maksma 4–8 triljonit dollarit, kulgedes nii maitsi kui ka meritsi.

Viimase nädala jooksul on Hiina president Xi Jinping käinud Euroopas ringreisil, et veenda riike osalema Siiditee projektis. Esimese riigina andis nõusoleku Itaalia.

Xi Jingping kohtus veel lisaks teisipäeval Pariisis Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni, Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeliga ning Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga.

Hetkel kuum