Eliisa Matsalu • 3. mai 2019 kell 10:21

X-tee kasutajate jaoks tiksub kell

RIA peadirektori asetäitja Andrus Kaarelsoni sõnul läheb X-tee platvorm läheb varsti lõplikult üle uuele versioonile ning klientidel on viimane aeg selleks vajalikke arendusi tegema hakata.  Foto: Erakogu

Riigi infosüsteemide amet viib üsna pea andmevahetusplatvormi X-tee lõplikult üle uuele versioonile. Ettevõtted ja asutused, kes pole veel uuele versioonile üle läinud, peavad hakkama selleks arendusi tegema.

Riik investeeris paar aastat tagasi X-tee uude versiooni 2,3 miljonit eurot. Üleminek platvormile pidi toimuma 2017. aasta suvel, ent siiani on lastud kasutada veel ka eelmist versiooni, et kõik kasutajad jõuaksid vajalikke arendusi teha. RIA-l on eesmärk, et kõik kasutajad tuleksid uuele süsteemile üle jaanipäevaks. Vana versioon läheb lõplikult kinni aasta lõpus.

RIA peadirektori asetäitja riigi infosüsteemi alal Andrus Kaarelsoni sõnul on arenduse suurusjärk jäänud enam-vähem samaks, kuna vana versiooni ülalpidamisega ei ole suuri kulutusi lisandunud. „Ainult töötajate ajakulu ja muu nipet-näpet on tulnud kulutustena juurde,“ ütles ta Äripäeva raadio hommikuprogrammis.

Praegu on X-teel kasutajaid umbes 600. Kui kasutaja on suur IT-maja või suurettevõte, siis on Kaarelsoni sõnul üleminek uuele platvormile väga lihtne. Eriti siis, kui IT-tiim on olemas. Enamik sellistest klientidest on juba uuele platvormile kolinud. Keerulisem on näiteks väikeettevõtjatel, kohtutäituritel ja FIEdel, kes peavad arendusteenust sisse ostma. Kaarelsoni sõnul on RIA valmis andma nõu, kuidas on parim uuele versioonile minna ja mida selleks tegema peab.

X-tee on Eesti riigi andmevahetusplatvorm, kus on nii riigi institutsioonid kui ka erasektor. „Tänu sellele võimaldab see ennekõike lõppkasutajale ehk tavainimesele kõiki neid toredaid e-teenuseid, mis Eestis on,“ rääkis Kaarelson.

Eesti innovatsiooni edulugu

Kaarelsoni sõnul kasutatakse X-teed kokku 15 riigis ja tema sõnul ei ole sellele otsest konkurenti. Lähimatest riikidest on platvormi üle võtnud näiteks Soome, kaugematest riikidest Ecuador.

Kui Eestis saavad X-teed kasutada nii riigiasutused kui ka erasektor, siis Soomes erasektorit X-teele ligi ei lasta. Kaarelson rääkis, et kuna Eesti on niivõrd väike riik, siis ei näinud nad mõtet luua kaht samasugust süsteemi. Kaarelsoni sõnul tulevad soomlased varsti RIAga kohtuma, et arutada, kuidas X-teed paremini levitada. „Meie üks soovitus on kindlasti, et ega riik ei ole asi iseeneses, oluline on ka andmevahetus erasektori ja riigi vahel,“ rääkis ta.

Kuula intervjuud Kaarelsoniga Äripäeva hommikuprogrammist.

X-tee numbrites

Eelmisel aastal tehti X-tee kaudu 985 878 107 päringut.

Eesti X-teel on:

435 asutust ja ettevõtet

223 avaliku sektori asutust (sh kohaliku omavalitsuse asutused)

ca 52 000 kaudselt X-tee teenuseid kasutavat ettevõtet või asutust

1 399 liidestatud infosüsteemi

383 liikmete poolt paigaldatud turvaserverit

X-tee vahendusel saab kasutada 2742 teenust.

Allikas: RIA

Hetkel kuum