Kristjan Pruul • 4. juuni 2019 kell 6:39

Põlevkivi ei saaks ka õiglastel tingimustel Vene elektri vastu

MKMi kantsler Timo Tatar energiakonverentsil 2017. aastal  Foto: Raul Mee

Põlevkivist elektri tootmist ei ohusta Vene süsinikukvoodist vaba elekter, sest isegi kvoote tasudes oleks see Eestis toodetavast elektrist konkurentsivõimelisem.

“Piiritaguse Vene elektri keskmine süsinikujalajälg on põlevkivielektri omast kolm korda väiksem: kõrge CO2 hinna puhul on põlevkivi ikkagi viimane, mis turule pääseb, ning esimene, kes turult välja surutakse,” kirjutab Eesti Päevalehe arvamusloos majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Timo Tatar ja rõhutab, et Vene elekter võib-olla pärsib Euroopas investeeringuid, kuid põlevkivi konkurentsivõimet ei mõjuta.

Põlevkivisektori edasiseks muutmiseks peab Tatari sõnul elektritootmine põlevkivist veelgi kiiremini vähenema ning asenduma vedelkütuste tootmisega. “See üleminek juba käib ning selle kiirus sõltub otseselt CO2 hinnatõusust, kui hind tõuseb kiiresti, on vaja ka üleminekut kiirendada,” lisab ta.

Loe pikemalt Eesti Päevalehest.

Eesti Energia teatas täna, et elektrituru olukorra tõttu saadetakse sundpuhkusele ligi 1300 töötajat. Nagu korduvalt varemgi, süüdistas energiafirma probleemides Vene elektrist tulenevat ebavõrdset konkurentsi elektriturul.

Viimase aastaga on süsinikuheitme kvoodihind kasvanud 5 eurolt 25 eurole. Venemaal gaasist toodetav elekter, mida Baltikumi ja Soome piirkonda imporditakse, süsinikuheitmete kvoote ostma ei pea.

Hetkel kuum