Eliisa Matsalu • 18. juuni 2019 kell 13:48

Seeder: Madisoni arvamusel pole mingit mõju

EKRE liige Jaak Madison teatas, et loodetavasti tuleb Euroopa Stabiilsusmehhanismi reformi küsimus uuesti arutamisele ja et selle vastu hääletamine on EKRE-le punaseks jooneks. Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul ei tasu Madisoni juttu eriti tõsiselt võtta.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on halb, et pea- ja rahandusminister on andnud edasi erinevaid signaale ja sõnumeid. Valitsus selle pärast aga ei kuku. "Omavahel tuleb asjad selgeks rääkida, lähipäevil seda tehakse ka," ütles ta.  Foto: Andras Kralla

Samuti ütles Seeder, kommenteerides rahandusministri Martin Helme käitumist möödunud nädalal Luksemburgis, et see polnud laias laastus eriti mõistlik poliitika. „Jääda üksi olukorras, kus sa ei mõjuta lõpptulemust mitte vähimalgi määral… see ei ole pikas perspektiivis mõistlik poliitika,“ ütles ta.

Eelmisel nädalal nõudis Martin Helme rahandusministrite nõukogus Luksemburgis Eestile vetoõigust Euroopa Stabiilsusmehhanismi küsimuses. Peaminister Jüri Ratas on kinnitanud, et Helmel ei olnud eriarvamusele jäämiseks mandaati, kuna valitsuse kokkulepe on olnud teistsugune. Sel nädalal peab Martin Helme andma riigikogu Euroopa asjade komisjoni ees juhtunust aru.

EKRE liige Jaak Madison kirjutas oma Facebooki-lehel, et rahandusminister Martin Helme ei teinud midagi valesti, kui esindas Luksemburgis EKRE, mitte valitsuses kokkulepitud seisukohta. Tema sõnul kaitses Helme Eesti huve, samas kui peaminister Jüri Ratas seda teinud ei ole.

„See, et rahandusminister Martin Helme kaitses rahandusministrite kohtumisel Eesti senist alati olnud seisukohta ühehäälsuse kaitseks, oli elementaarne. See, et peaminister juba päev hiljem teatas Euroopa Ülemkogu eesistujale Donald Tuskile, et Eestil pole mingitki soovi ühehäälsuse säilitamiseks, on Eesti huvidega vastuolus. Mis on Eesti huvid?“ kirjutas Madison.

Madisoni sõnul on seni olnud maksupoliitika veel ainus valdkond Euroopa Liidus, kus ei saa osast riikidest üle sõita kvalifitseeritud häälteenamusega ja vajalik on konsensus. Ta kirjutas, et selline Euroopa Stabiilsusmehhanismi reform, kus piisab 85% riikide heakskiidust Eesti raha jagamiseks näiteks Saksamaa pankade päästmiseks, on vaid pikk samm edasi ka föderaalse maksusüsteemi poole. „Ma siiralt loodan, et see küsimus tuleb valitsuses uuesti lauale ja et meie jaoks on see punane joon,“ ütles ta. Madison loodab, et sama küsimus tuleb uuesti riigikogus hääletusele.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles selle peale, et Madisoni arvamust ei tasu eriti tõsiselt võtta. „Ma ei tea, mis punane joon see oleks, kui Eesti selles küsimuses üksi jääb,“ ütles ta. Seeder lisas, et Madison pole ei valitsuse ega riigikogu liige, mistõttu mingit vastutus- ega otsustusõigust tal riigisiseselt pole. „Mingit reaalset mõju ta arvamusel siinkohal pole,“ ütles ta.

Halb olukord valitsuses

Seeder sõnas, et tema ei olnud sellel valitsuse istungil, kus lepiti kokku Euroopa Stabiilsusmehhanismide reformi toetamine, mistõttu ta ei oska kommenteerida, miks rahandusminister Martin Helme eelmisel nädalal Luksemburgis Euroopa Liidu rahandusministrite kohtumisel eriarvamusele jäi. „Ma ei tea, kes millest kuidas aru sai ja milles täpselt kokku lepiti. Seda saavad rääkida need, kes seal laua taga istusid,“ ütles ta.

Küll aga ütles ta, et olukorras, kus on teada, et kõik ülejäänud Euroopa liikmesriigid on millegagi nõus ja sul pole liitlast, pole eriti mõistlik ja praktiline üksi lippu tõsta. „Jääda üksi olukorras, kus sa ei mõjuta lõpptulemust mitte vähimalgi määral… see ei ole pikas perspektiivis mõistlik poliitika,“ märkis Seeder.

„Loomulikult olukorrad, kus valitsuse liikmed annavad erinevaid signaale, ei ole head,“ ütles Seeder. Siiski kinnitas ta, et väljastpoolt tundub probleem tõsisem, kui tegelikult on. „See on kõikide EKRE teemadega ju nii olnud. Väljastpoolt antakse auru juurde ja teema paistab palju tõsisem, kui tegelikult on,“ rääkis ta.

„Kindlasti pole see asi, mis valitsust kukutab, mingit revolutsioonilist meeleolu valitsuses pole,“ kinnitas Seeder. Tema sõnul on oluline omavahel asjad selgeks rääkida, et edaspidi oleks valitsuse liikmetel oma mandaatidest ühesed arusaamad. „Välispoliitiliselt pole see hea, kui pea- ja rahandusminister on eriarvamustel ja see ka väljapoole paistab,“ ütles ta.

Mis juhtus?

Möödunud nädalal kohtusid eurot kasutavate riikide rahandusministrid Luksemburgis, kus arutati ka Euroopa Stabiilsusmehhanismi reformimist. Eesti rahandusminister, EKRE aseesimees Martin Helme nõudis ainsana lõpuni, et pankade ka erandkorras toetamine peaks toimuma ühehäälselt, mitte 85% poolthäälte puhul. Tema eriarvamus läks protokolli kirja.

Järgmisel päeval teatas peaminister Jüri Ratas, et Eesti toetab ESMi reformi toetada ja ta plaanib sel reedel peaministrite kohtumisel sellele Eesti toetuse andma. Samuti võttis ta tagasi Eesti eriarvamuse. Ratase sõnul ei olnud Helmel eriarvamuse väljendamiseks mandaati.

Hetkel kuum