Piret Reiljan • 12. november 2019 kell 4:00

Pangakonto paljastab salarikka prassimise

Kristian Kesner  Foto: Veiko Tõkman

Kurikuulsa ja ametlikult varatu skeemimeistri Kristian Kesneri kontrolli all olnud ettevõtte pangakonto näitab ilmekalt tema laristavat elustiili: pidevad reisid, luksuslikud ehted, restoranid, elu Monacos, ostlemised Nice’is, sularahaorgia jpm. Ent see näitab ka rahapesule iseloomulikku suurte summade pööritamist seotud kontode ja offshorkade vahel.

Kesner on mees, keda tema endised äripartnerid on viimase 10-15 aasta jooksul riburada süüdistanud enda petmises või skeemidesse kiskumises, ent kellele pole seni külge hakanud ükski ametlik karistus. Ka ei ole talle külge hakanud aastate eest välja kuulutatud pankrot, sest tegelikkuses on Kesneri elu kulgenud luksuslikult. Ettevõte, mille kontol toimunut avame ja mida Kesner aastaid nähtavasti mh oma isikliku rahakotina kasutas, on OÜ TrioNordik. Tegemist on firmaga, kuhu teiste hulgas kanditi raha kunagisest kiirlaenuärist MiniCredit.

TrioNordiku pangakontol toimunud pillerkaar tuli ilmsiks, kui MiniCredit TrioNordiku vastu pankrotiavalduse esitas. Selgus, et ametlikult tegevuseta ettevõtte kontol toimus aastatel 2012–2016 vilgas rahapööritamine, kokku käis kontolt läbi üle 2,5 miljoni euro. Ettevõtte juhatuses oli kogu kõnealuse aja end Kesneri variisikuks tunnistanud Vitali Jaroševitš.

Oluline on tähele panna, et osa tehinguid on seostatavad ka praegu maffiaprotsessil kohtu all olevate Hubert Hirve ja Pavel Gammeriga. Äripäevale pole teada, millal täpselt Hirve-Gammeri ja Kesneri suusad risti läksid, kuid allikad on viidanud, et see võis toimuda millalgi 2014. aasta paiku. Sellest omakorda võib järeldada, et osa TrioNordiku kontodel toimunust jäi aega, mil mehed veel kompanjonid olid ja moel või teisel koostööd tegid.

Põhja ringkonnaprokuratuur on TrioNordikus toimunu uurimiseks alustanud kriminaalmenetlust.

Avaldame valikulise kokkuvõtte sellest, mis TrioNordiku enam kui paarisajale leheküljele mahtunud tehingute virvarrist silma jäi. Kristian Kesner jätkas ka sel teemal varem harrastatud vaikimist.

Korter Monacos

Aastatel 2014–2016 tehti kuus makset Monacos korteri üürimiseks. Kokku kulus sellele 122 000 eurot. Maksete selgituste põhjal võib eeldada, et Kesner üüris korterit otse mere ääres asuvas hoones.

2014. aasta aprillis üüriti korter kolmeks kuuks Kesneri elukaaslase Natalja Romanova nimele ja selle eest maksti 10 000 eurot. Hilisemates maksekorraldustes oli korter vormistatud Kesneri variisiku Vitali Jaroševitši nimele.

Mereäärne Monaco maja (vasakul), kus Kesner pangakonto väljavõttele tuginedes korterit üüris.  Foto: capi.mc

Reisisell

Reisikorraldajale Estravel tehti aastatel 2013–2016 riburada makseid kokku enam kui 66 000 euro ulatuses. Lisaks on eraldi makstud arvukate lennupiletite, hotellide, autorendi jm eest eri riikides, rääkimata restoranide ja baaride arvetest, mida leidus kui äädikakärbseid augustis.

Paikade nimekiri, kus TrioNordiku kontolt raha tuulutati, on muljetavaldav, ulatudes Moskvast, Londonist, Pariisist, Podgoricast, Viinist kuni Rooma, Milaano, Nice’i, Cannes'i, Saint Tropez’, Monaco ja Beirutini. Rääkimata näiteks Riiast, kus käidi pidevalt.

AirBalticu lennupiletite maksetest selgus, et pileteid osteti lisaks Kristian Kesnerile ja tema variisikule Vitali Jaroševitšile ka Andrey Stepanenkole (olnud Kesneri äripartner), Viljar Jaamule (arvatavasti seoses omal ajal küpsenud plaaniga osta Finasta pank Leedus, Finasta ostmise asju ajas ka Hirve-Gammeri kompanjon Viktor Särgava), Ardi Roosimaale (andnud laenu Kesneri kontrolli all olnud ettevõttele) ja Natalja Romanovale (Kesneri elukaaslane).

Sulli, sulli

Erinevates Swedbanki sularahaautomaatides käis pidev sularaha TrioNordiku kontolt väljavõtmine. Summad ulatusid sageli korraga tuhandetesse eurodesse. Levinud muster oli, et seotud ettevõttest laekus mõni tuhat eurot ja samal päeval võeti see mitmes osas ühest pangaautomaadist sularahas välja. Tehti ka vastupidi – pandi kontole sularaha ja kanti seotud firmadesse.

Sularaha võeti TrioNordiku kontolt massiliselt välja ka välisriikides.

TrioNordiku pangakonto väljavõte  Foto: Äripäev

Kümned tuhanded ehtepoodidesse

Silma torkavad TrioNordiku kontolt tehtud kulutused erinevates kullaärides. Näiteks Tallinna vanalinnas eksklusiivset ehtepoodi pidava Kuldsõrme OÜsse jäeti aastatel 2013–2016 üle 23 000 euro, korraga ulatusid maksed vahel isegi 3000 või 5000 euroni. Lisaks tasuti TrioNordiku kontolt ka teistes ehtepoodides, nt Time & Diamonds Boutique.

TrioNordiku pangakonto väljavõte  Foto: Äripäev

Argikulutused veearvetest toidupoodideni

Suurte summade pööritamise, luksuse ja reisimise vahel mahub TrioNordiku kontol toimunu sekka ka arvukalt argiseid kulutusi. Makstud on erinevates toidu, parfüümi-, rõiva- ja jalatsipoodides (olgu tegu siis Rimi, Selveri, Stockmanni või Armani poega Eestis, Luis Vuittoni poega Nice’is, Cannes'is ja Viinis, Carrefouriga Monacos või parfümeeriaäriga Saint Tropez’s).

Kaarti on tuulutatud ööklubides, apteekides, tehnika- ja ehituspoodides, autopesulates jm.

Korduvalt on tasutud isegi vee- ja elektriarveid, veearved tasuti Viimsi Veele (Kesner elab Viimsis asuvas villas).

Tasutud on ka advokaatidele ja Silberautole. Viimasest on Kesner liisinud oma Mercedes-Maybachi.

Pidevalt on tasutud arveid Statoilides, rohkem korduvad näiteks Viimsi, Pärnu ja Riia Statoilid.

Ärgem unustagem siinkohal, et tegu oli ettevõtte, mitte eraisiku pangakontoga.

TrioNordiku pangakonto väljavõte  Foto: Äripäev

Raha pööritamine oma kontode vahel

TrioNordiku kontol torkavad silma pidevad sisse- ja väljamaksed firmade vahel, mis olid samuti Kesneriga seotud, kusjuures maksete selgituseks märgitigi tihtipeale „makse oma kontode vahel“, aga ka näiteks „ülekanne“, „vastavalt lepingule“ jm. Sellised osaühingud on Baltrade Grupp, Okeigrupp, Estprom, AB Kapitum, MiniCredit, Aviplus, Korrektum. Eraisikuna tehti sagedasi makseid Vitali Jaroševitšile, näiteks märkega „kassasse“.

Üks näide: 13.06.2013 maksab Okeigrupp OÜ TrioNordikule 215 000 eurot selgitusega „vastavalt lepingule“ ja TrioNordik kannab samal päeval 212 100 eurot laenukontorile Hüpoteeklaen OÜ viitega lepingule. Okeigrupi, nii nagu ka TrioNordiku juhatuse liige oli Kesneri variisik Vitali Jaroševitš.

“Laenud” enda kontrolli all olnud MiniCreditilt

Kokku kandis AS Minicredit aastatel 2012–2016 OÜ-le TrioNordik üle 404 475 eurot, viidates maksetes erinevatele lepingutele. TrioNordiku tagasimaksed piirdusid samal ajal 110 000 euroga. MiniCreditist tulnud rahast enamik kulutati nähtavasti suurtel pööretel ära.

MiniCrediti kunagine kontor Metro Plazas.  Foto: Andres Haabu

Raha liigutamine Hirve ja Gammeri skeemi

TrioNordik liigutas raha ka Hubert Hirve ja Pavel Gammeri kuritegeliku ühenduse finantsjuhiks peetava ja nn maffiaprotsessis selle tõttu ka kohtu all oleva Ardo Vilbre juhitavasse osaühingusse Sventel.

13. veebruaril 2013 laekub Escado Grupilt (süüdistatav Hirve ja Gammeri kuritegelikku ühendusse kuulumises) TrioNordikule 85 300 eurot selgitusega „ostu-müügi eelleping“. Samal päeval liigutab TrioNordik 80 000 eurot OÜ-le Sventel.

30.12.2013 laekub laenukontorilt OÜ Hüpoteeklaen TriNordikule 60 000 eurot vastavalt laenulepingule. Samal päeval kannab TrioNordik selle summa edasi offshore-omanikega riiulifirmale Economia S.A. LLP. Päev hiljem kannab riiulifirma 47 000 eurot TrioNordikule tagasi ja omakorda samal päeval kannab TrioNordik peaaegu identse summa (47 247) OÜ-le Sventel selgitusega „laenu põhiosa ja intresside tasumine“.

100 000 samal päeval Londonist Lätti

20. mail 2013 laekub TrioNordiku kontole 100 000 eurot. Maksja on offshore-omanikega Briti riiulifirma Magdeburg Hold LLP, mille jäljed kaovad Vanuatule ja Belize'ile. Kusjuures kaks Vanuatu ettevõtet, mis Magdeburg Holdi tegelikke omanikke on peitnud, jooksevad läbi ka Aserbaidžaani Laundromatis kasutatud offshore’ide listist. Makse selgitus on „Pmnt for real estate by cntr. 170513“ ehk makse kinnisvara eest vastavalt lepingule.

Juba samal päeval teeb TrioNordik samas summas makse saajale nimega Real Estate Properties Management selgitusega „under loan agreement“, saaja konto asub Lätis.

Äripäev leidis Läti registrist õige pisut erineva nimega ettevõtte – Estate Properties Management –, mille eksomanik, Küprose offshorka Vanahein Trade Ltd on jooksnud läbi MiniCrediti omanike seast (samal ajal Hirve-Gammeri kompanjoni Särgavaga) ja mis seega väga suure tõenäosusega oligi viidatud makse saaja. Makse tegemise ajal kuulus Läti äriühing Küprose firmale Tronsquare Ltd. Ehk siis nii maksja kui ka makse saaja olid end peitnud offshorkade taha.

Kesneri stiil: palgatöötajast saab puuk omaniku küljes

Kristian Kesner on oma tegutsemis- ja elustiili poolest viimase kümmekonna aastaga kurikuulsaks saanud.

Toona veel tundmatu mehena sattus Kesner tähelepanu alla 2007. aastal, mil tema äripartnerid olid Keskerakonna rahastajad, Ain Seppiku pojad Siim ja Sulev Seppik. Mehed teenisid siis nimelt Tallinna ajakirjandusmaja müügiga sadakond miljonit krooni.

Edaspidi hakkasid riburada välja tulema Kesneri skeemid. Näiteks jättis talle kuulunud Apametsa Kodu endast maha poolikud katuseta majad ja raha kaotanud ahastuses inimesed. Ilmnesid segased sularahatehingud Kesneri ja Seppikute vahel, misjärel Seppikud püüdsid end Kesnerist distantseerida. Uurisime, kuidas Kesner oma kunagise äripartneri Ilmar Tolmatsi miljonid kroonid võluväel ära kaotas (Tolmatsi asjas lõpetas kohus Kesneri suhtes krimasja mõistliku menetlusaja möödumise tõttu 2014. aasta lõpus). Edasi rääkisime Kesnerist kui Hummeriga võlgasest, kellest nüüdseks on saanud Mercedes-Maybachiga võlglane.

Aastaid toimetas Kesner enda asutatud kiirlaenuäris MiniCredit, kus ta ametlikult figureeris õige vähe, kuid varijuhina aastaid. Nüüdseks on selgunud, et MiniCredit toitis aastaid ka Kesneri luksuslikku elustiili.

Viimati avaldasime loo sellest, kuidas Kesner kogenud ettevõtjalt, toiduainete hulgimüügiga tegeleva ASi Haljas omanikult Movsum Mehtijevilt suure osa kontsernist sisuliselt tasuta välja tinistas.

Loe lisaks

„Kesner teeks ka Eesti Energia varatuks“

Aastate jooksul on muutumatuks jäänud see, et pealtnäha on Kesner varatu. Välja on kuulutatud tema pankrot. Viimsi villa, luksusauto, mitmed ettevõtted, pangakontod – see kõik on ametlikult kellegi teise, olgu siis pereliikmete või variisikute nimel. See aga ei takista Kesneril luksuslikult elamast.

Vaatamata kirjule minevikule on Kesner seni kriminaalkorras karistamata. Värskelt on aga algatatud kaks kriminaalasja, mis tema tegevust puudutavad. Üks Haljase tütarfirma omandamise ja teine selle loo keskmes oleva TrioNordiku uurimiseks.

Skeemimeister Kesneril on oma stiil, mida värvikalt kirjeldab nüüdseks tema vaenlaseks kujunenud vandeadvokaat Viktor Särgava. „Kesner ei tea kunagi, kui palju ta iga oma teemaga teenib, aga ta teab alati, et midagi teenib. Tihti sadu tuhandeid eurosid. Samas, tema kulutamisharjumused on piiramatud, mistõttu pole vahet, kas ta toimetab külapoes või Eesti Energias, maksejõuetuks suudab ta muuta mõlemad,” iseloomustab oma kunagist klienti ja kompanjoni Särgava.

Aastaid tagasi oli Kristian Kesner (paremal) Viktor Särgava klient.  Foto: Veiko Tõkman

Oluline on tähele panna, et nn Särgava leer ja Kesner on sõjajalal. Nimelt on Särgava koos Hubert Hirve, Pavel Gammeri ja paljude teistega kohtu all nn maffiaprotsessis. Süüdistatavate hulgas on MiniCreditist omastamise süüdistusega ka Kesneri variisikuks tunnistanud Jaroševitš. Samal ajal on aga MiniCrediti varjatud juht ja kasusaaja Kesner ses asjas puutumata jäänud. Kesneri pääsemine on ses menetluses üllatav Särgava leeri, aga ka näiteks MiniCrediti pankrotihalduri Martin Krupi jaoks, ent prokuratuuri teatel ei ole Kesneri süüdistusest pääsemise taga ühtegi erikokkulepet.

Ajab rahakotid sassi

Tulles aga tagasi Särgava juurde, võttis ta Haljase ümber toimunu näitel ilmekalt kokku Kesneri tüüpilise käekirja. Jagame tema kirjeldust ka lugejatega.

Kesner puutub erinevate kokkusattumiste kaudu kokku mõne ettevõtjaga. Ta pakub välja, et hakkame koos suurt äri tegema, ja palub end ametlikult tööle võtta. Näiteks Haljase juhtumis asus ta tööle tütarfirma Tallinna Karastusjoogid juhina. Seejärel ta toimetab natuke ja pakub juba välja grandioosseid arenguplaane. Mõni kuu hiljem palub Kesner talle äriühingu kulul uhke auto liisida ja näiteks oma mobiilinumbri äriühingu nimele võtta. Varsti palub aga enda kasutusse äriühingu pangakaardi. Seejärel hakkab ta äriühingu raha alguses vaikselt ja siis järjest suuremas ulatuses isiklikuks tarbeks kulutama. Summad lähevad kiiresti tuhandetesse ja sealt edasi.

Teisisõnu sööb Kesner end tasapisi, kuid järjepidevalt ühingu tegevusse sisse. Kesneri suurte kulutamiste tõttu ei suuda ühing peagi enam makse maksta, tarnijatele tasuda ning töötajadki jäävad palgata. Vahel õnnestub Kesneril võtta ühingule laene ja selle arvel põletavamate võlgade tasumisega tegevuse lõppemist natuke edasi lükata. Siiski saab ühel hetkel ring täis – äriühingul on käibevahendid otsas, tekkinud on maksuvõlad, tarnijad võla tõttu uut toorainet ei too, äriühingule rohkem laenu ei anta ja olemasolevate laenude tagasimaksmiseks raha pole.

Läheb uuele ringile

Nüüd tekib Kesneril ettevõtjaga tüli, sest äriühing on vastu seina juhitud. Kesner aga rahustab – see on tühiasi, ma ostan üleüldse kogu su äri välja. Ettevõtja on sundviskes, sest tema äri on pikali ja müük Kesnerile paistab ainuvõimaliku lahendusena. Nõnda siis ka tehakse. Kesneri tegelik eesmärk ei ole aga pankrotti juhitud äriühingut välja osta, vaid lepingu sõlmimisega pommi lõhkemist ja mitmesuguste menetluste tekkimist maksimaalselt edasi lükata.

Müügilepingu sõlmimisel jätabki ettevõtja ta mõneks ajaks rahule, seda vaatamata asjaolule, et lepingus kokku lepitud maksekohustusi ei täideta. Ettevõtja ikkagi loodab, et tal on ju leping ja küll lõpuks raha saab. Pärast müügilepingu sõlmimist, kui Kesner on ühingu täielikult enda kontrolli saanud, siis vahel meeldiva üllatusena on sidrunist veel võimalik mingit raha välja pigistada, näiteks müügiarvete alusel laekuv raha suunatakse mujale Kesneri variühingutesse.

Kuigi ettevõtja ees on Kesner kõik maksetähtajad umbe lasknud, lubab ta muudkui raha maksmist – kohe saabub rahalaev. Ettevõtja aina ootab ja loodab ning Kesneri hea veenmisvõime tõttu võib see üllatuslikult kesta ka üle aasta. Samas jõuab lõpuks ettevõtjale reaalsus kohale.

Kui menetlused algavad, presenteerib Kesner seda uutele ohvritele tavalise äritülina, kus kannatanu oli hoopiski tema. Seda vaatamata asjaolule, et varast jäi ilma mitte Kesner, vaid tema “äripartner”. Kesner on edasi liikunud ja alanud on uue ettevõtjaga uus ring.

Hetkel kuum