Erinevalt tööstustoodangu tootjahindadest ei taha ehitushindade tõus kuidagi peatuda, ka esimeses kvartalis oli hinnaindeks 1,5% kõrgem kui aasta lõpus.

- Selle aasta alguses on ehitusel hinnad endiselt tõusujoonel.
- Foto: Liis Treimann
Statistikaameti juhtivanalüütiku Ülo Pauluse sõnul mõjutas ehitushinnaindeksit esimeses kvartalis võrreldes 2022. aasta sama ajaga eelkõige materjalide kallinemine, mis andis 68% indeksi kogutõusust. „Eelmise aasta neljanda kvartaliga võrreldes suurenesid kulutused tööjõule 1,8%, mehhanismidele 2,2% ja materjalidele 1,3%,“ täpsustas Paulus teate vahendusel. Puidu- ja metallihinnad ning nendest valmistatud toodete hinnad pöördusid valdavalt langusesse.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ärevam julgeolekupilt ja plahvatuslikult kasvanud kaitsekulud toovad leevendust ka jahenevale ehitusturule, kus kaitsevaldkonna tellimused paisuvad lähiaastail poole võrra ehk veerand miljardi euroni.
Statistikaameti andmetel tõusis ehitushinnaindeks eelmisel aastal võrreldes üle-eelmise aasta keskmisega 17,8 protsenti.
Lisatud Eviko juhi kommentaar
Märtsis algatatud ehitusettevõtte Eviko saneerimine on niigi keerulisel ehitusturul lisanud allhankijatele närvilisust maksmata arvete ja tellijatele muret pooleliolevate hoonete pärast.
Järgmise aastate kinnisvarahindades avaldub kasvava euribori kõrval ka inflatsiooni ja maksumuudatuse mõju, kirjutab Kaamos Kinnisvara juht Taimo Murer.
Riiklik energiaettevõte Eesti Energia alustas võlakirjade märkimist ja kutsub investoreid toetama kohalikku energeetikasektorit. Uus pakkumine on suunatud just jaeinvestoritele ning pakub 5% intressi kolmeaastase perioodi jooksul.