Äripäev • 9. november 2015 kell 11:52

Millises riigis on kõige rohkem joodikuid?

Selgusid maailma kõige alkoholilembesemad riigid.  Foto: Veiko Tõkman

Maailma kõige suurema kange alkoholi tarbimisega riik on Leedu, selgus Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) värskest uuringust.

Uuringuandmete põhjal tuleb Leedus iga üle 15aastase elaniku kohta 14 liitrit ärajoodud piiritusjooke aastas. Reitingus järgnevad Austria, Eesti ja Tšehhi (11 ja 12 liitri vahel). Venemaa on viies.

Kõige vähem juuakse Indoneesias, kus see näitaja on peaaegu null. Minimaalselt tarbitakse kangeid jooke ka Türgis, Indias ja Iisraelis (inimese kohta 1 kuni 3 liitrit aastas).

OECD uusimad andmed pärinevad 2013. aastast ning neid võrreldi 2000. aasta uuringuga. Eksperdid märgivad, et 2000. aastast kuni 2013ni on alkoholi tarbimine vähenenud enamikes riikides. Erandiks oli vaid Leedu, Poola ja Venemaa, kus piiritusjookide läbimüük tublisti kasvas.

„Analüüs näitab, et madalama sotsiaalmajandusliku staatusega mehed joovad kangemaid jooke kui kõrgema staatusega mehed. Mis puudutab naisi, siis siin on tendents vastupidine,“ vahendas brittide ajaleht Independent.

Ka on huvitav alkoholituru kontsentreerumine: näiteks Ungaris ostab 90 protsenti piiritusjooke 20 protsenti elanikkonnast, aga näiteks Prantsusmaal on see protsent 50.

Kange alkoholi tarbijate pingeridaLeeduAustriaEestiTšehhiVenemaaUngariPrantsusmaaLuksemburgSaksamaaPoolaIirimaaPortugalLätiŠveitsSlovakkiaAustraaliaHispaaniaBelgiaSuurbritanniaSloveeniaTaaniUus-MeremaaHollandSoomeUSAKoreaLõuna-AafrikaKanadaTšiiliRootsiJaapanKreekaBrasiiliaIslandNorraItaaliaHiinaMehhikoColumbiaCosta-RicaIisraelIndiaTürgiIndoneesia

Hetkel kuum