Eliisa Matsalu • 14. november 2014
Jaga lugu:

Vallajuhi rumaluse eest maksab maksumaksja

Eliisa Matsalu
Eliisa Matsalu  Foto: Andras Kralla

Maksumaksja raha eest vigu tehes tuleks osata neid ka tunnistada, otsuste põhjendamisest rääkimata. Vastasel juhul jääb kõigile kehv maitse suhu, kirjutab ajakirjanik Eliisa Matsalu.

Tartumaal lõi Ülenurme vald mõni aasta tagasi käed ühe ettevõtjaga, kes rajas enda elumajja eralasteaia. Pealtnäha igati lihtne ja mõistlik otsus, sest olukord, kus oli lasteaia järjekorras ligi 300 last, sai leevendust. Tegelikult laskis aga vald ettevõtjal endale pähe astuda.

Nimelt allkirjastati leping kahe osapoole vahel kibekiiresti ja absurdsetel tingimustel – vald peaks ettevõtjale lepingu ennetähtaegsel lõpetamisel maksma kahe aasta kompensatsiooni, mis teeb ligi 700 000 eurot. Valla mõne miljoni suurusest eelarvest moodustab  see summa laastava protsendi.

Ülenurme vallavanem Aivar Aleksejev on korduvalt öelnud, et lepingud sõlmiti vaid heast tahtest. Usuti, et ettevõtjaga tülli ei minda – paraku ikkagi mindi. „Ei osanud arvata, et koostöö ei toimi,“ kehitas vallavanem juhtunu peale õlgu. Ega tagantjärele tarkusega polegi enamasti muud peale hakata kui lihtsalt õppust võtta, allkirjastatud leping on aga dokument, mis iseenesest kehtetuks ei muutu.

Tüli Ülenurme eralasteaia ümber on vallajuhi eheda rumaluse näide. Seda liiki rumaluse, mida peaks oskama vältida. Jääb mõistetamatuks, miks peaks üks aastaid juhtival kohal olnud inimene sõlmima mingigi lepingu nii lõdva randmega ja läbimõtlematult. Põhjendus, et ta soovis vaid head, ei ole kuidagi piisav – vastutades ligi 5000 elaniku eest ei tohiks ükski omavalitsus teha ülepeakaela ligi miljon eurot maksma minevaid otsuseid. Isegi siis ei tohiks, kui ta vastutataks tunduvalt vähemate inimeste maksuraha eest. Kujunenud olukorras ei saa imeks panna, kui tekivad kahtlused, et vallavanemal võisid  endal niisugust koostööd alustades oma huvid mängus olla.

Lasteaia ümber puhkenud tülist jääb kehv maitse suhu kõigile. Ettevõtjast on kokkupõrke käigus tehtud justkui patuoinas, kes on süüdimatult maksumaksja raha enda tasku pistnud. Tegelikult andis vald talle ju lihtsalt rahateenimise võimaluse, mida oleks olnud rumal kasutamata jätta. Vallavalitsuse suhtumine on aga, et mis tehtud, see tehtud, mis seal enam ikka parata. Oma viga on püütud parandada maavalitsuse kaudu lasteaialt koolitusloa äravõtmisega.

Ülenurme vallavalitsuse oskamatus põhjendada oma tegusid muuga kui vaid heatahtlikkusega  jätab küündimatu mulje. Omavalitsus on näidanud, et tal puudub lepingute sõlmimiseks vajalik kompetents. Kuna vallajuht vastutab, siis käte laiutamise asemel oleks õigem otsus kindlasti tagasiastumine.

 

 

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt