Vabaerakond püüdis sõnumitoojat tappa

ÄP valimispäevik  

Praxise uuringus kõrged populismipunktid saanud Vabaerakond kaotas närvid. Rahuliku argumenteerimise asemel asusid vabaerakondlased kriitikut sildistama ja püüdsid teda mutta tampida.

See on viga, mida kogenud poliitik üldiselt ei tee – või teeb siis, kui ta on täiesti jürgenligistunud. Vabaerakonna liider Andres Herkel – kes ei ole poliitikas kaugeltki mingi värske veri – süüdistab Praxist kartellierakondade ühiseks mõttekojaks muutumises. Vabaerakondlased elasid sotsiaalmeedias ennast Praxise ja selle juhi Annika Uudelepa peal välja üsnagi valimatult. Vähemasti osa neid postitusi on tänaseks kustutatud.

Vabaerakondlaste reaktsioon arvamusliidrite ja Praxise koostöös sündinud kriitikale tõendab kahte asja. Esiteks seda, et nahk suures poliitikas läbilöömiseks on lubamatult õhuke – seda hoolimata sellest, et peale poliitikas kogenematute häälepüüdjate on „vanade“ hulk erakonna liikmeskonnas päris suur (Vabaerakonna eellane VIK koosnes mäletatavasti suuresti IRLIst lahku löönud rahulolematutest „kampsunitest“).

Teiseks, Vabaerakonna kriitikataluvus on väga väike ja see on uue tulija kohta päris kehv näitaja. See, kes tahab teisi kritiseerida ja on seda juba jõuliselt teinud, peab olema valmis selleks, et kritiseeritakse ka teda. Praxise toodud näited Vabaerakonna retoorika kohta olid tõepoolest populistlikud. Argument, et tegemist oli kunstilise kujundiga, on poliitilises retoorikas selgelt nõrk.

Kolmandaks, vastse partei poliitiline kultuur paistab olevat lapsekingades. Praxist riikliku toiduahela osaks muutumises süüdistada on väga ränk ja – alusetu. Praxis ei saa riigieelarvest sentigi ja pole ka ühegi riigiasutuse allasutus. 

Hetkel kuum