Marta Jaakson • 8. aprill 2015 kell 4:45

Kohvritäis raha vedeleb maas

Äripäeva ajakirjanik Marta Jaakson.  Foto: Andras Kralla

Riigil on võimalus n-ö maast korjata suur summa raha, kuid keegi ei tee seda, kirjutab Äripäeva ajakirjanik Marta Jaakson.

Jalutan pargis, taskud on tühjad. Järsku seisab minu ees kohvritäis raha, päris raha. Kohvril on sildike: „See on sinu raha! Sinu teenitud palgalt kokku korjatud maksuraha.“

Helistan sõbrale ja räägin, et leidsin kohvritäie raha, vedeleb siin niisama. Sõber naerab ja ütleb, et pole võimalik. Tema pakub välja analüüsi, miks ma arvan, et leidsin raha ja kas ma tegelikult ka leidsin. Aga mitte analüüsida kohe, vaid veidi hiljem, võib-olla järgmisel aastal. Las raha seni vedeleb seal edasi.

Täpselt nii käitub praegu Eesti riik: raha vedeleb suurte kohvritega nina all, aga keegi seda üles ei korja. Maksuamet leidis selle maast vedelemas ja helistas sõbrale, justiitsministeeriumile.

Juba eelmisel aastal rääkis maksuamet sarnast juttu justiitsministeeriumile. Maksuameti peadirektor Marek Helm saatis justiitsministeeriumile kirja, milles ütles, et kindlad isikud on tekitanud ligikaudu 100 miljonit eurot kahju teadliku ja süstemaatilise tegevusega.

Kokku kutsuti ümarlaud ja ministeerium lubas järgmisel aastal asja analüüsida. Tallinna trammireform oli odavam, 90 miljonit eurot. Ühe lasteaia ehitamise hind on keskeltläbi 5 miljonit eurot, 100 miljoni eest saaks riik ehitada 20 lasteaeda.

Eelmise aasta juulis jõustus seadus, mis lubaks lisaks ärikeelule rakendada majandustegevuse keeldu. Helm kinnitas ministeeriumile, et maksuametil on plaani seda kasutada hinnanguliselt 250 isiku suhtes. Esmaspäeval kirjutas aga maksuameti pressiesindaja, et 250st isikust on seda rakendatud praeguseks kahele.

Selle asemel, et need isikud, kelle maksuamet juba on pannud musta nimekirja, kes teadlikult, järjepidevalt ja tahtlikult kalduvad pigem ebaausate võtete poole, peavad millegipärast maksuametnikud käima raha otsimas spordiklubide parkimisplatsil. Samal ajal vedeleb kohver täis raha maas edasi.

Hetkel kuum