Kristel Härma • 7. aprill 2016 kell 12:45

Pevkur viskas tankistide üle nalja

Siseminister Hanno Pevkur ei pea maksuvõla peamiseks põhjuseks äritegevuse varjamist läbi variisikute.   Foto: Andras Kralla

Ehkki variisikutele kuulub ligi pool Eesti ettevõtete maksuvõlast, ei pea siseminister Hanno Pevkur õigeks offshore-firmade kasutamist veel sellega siduda. Küsimusele tankistide kohta vastas ta hoopis naljaga.

Panama andmeleke tõi valguse alla äritegevuse variisikute kaudu. Äripäev on varem kirjutanud, et sellised isikud, kes kasutavad äritegevuse varjamiseks ka offshore-firmasid, on tekitanud ligikaudu 100 miljonit eurot maksukahju teadliku ja süstemaatilise tegevusega.

Küsimus, mida plaanib valitsus ette võtta sellega, et Eestis kuulub pool maksuvõlast tankistidele, kes kasutavad ka offshore-firmasid, ajas tänasel valitsuse pressikonverentsil osalenud ministreid naerma.„Eestis ühtegi tanki ei ole, aga tankistid on,“ oli siseminister Hanno Pevkuri esimene vastus.

Tõsisemal toonil jätkates ütles Pevkur, et ei ole õige siduda Eesti maksuvõlgnevuse auku ainult offshore'indusega, kuid teadlikult riigi petmine on taunitav. Ta lisas, et selleks ei pea leidma võimalusi tingimata kaugelt Panamast. „Me näeme ka Eesti sees, et kasutatakse käibemaksupettusi,“ sõnas Pevkur ja rõhutas, et iga tasumata maks tähendab väiksemat palka õpetajatele, väiksemat pensionit ja väiksemaid turvalisuskulusid. „Nii et sellega peab igaüks arvestama, kes maksupettuse teed läheb.“

Pevkur kinnitas, et Eestis ei ole lisainformatsiooni Panama andmelekke kohta peale selle, mis on meedias läbi käinud. „Kui tekib info ja selle põhjal tekib uurimisorganitel vajadus sekkuda, siis me kindlasti sekkume."

Seni on Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca lekkinud salajastest dokumentidest teada, et Eestiga on seotud 880 offshore-ettevõtet, 7 klienti, 22 kasusaajat ja 80 osanikku.

Hetkel kuum