Ken Rohelaan • 20. oktoober 2015 kell 4:00

Jooksulint kontorisse

Ken Rohelaan  Foto: Andras Kralla

Kui mul oleks valida istuva ja kõndiva tööviisi vahel, siis valiksin viimase, kirjutab arvamustoimetaja Ken Rohelaan.

Paljud siseruumides töötajad peavad suure osa tööajast istuma. See on kui kiirenev surm kehale ja vaimule. Samuti kannatab tööviljakus.

Istumine on puhkeasend, mis annab kehale võimaluse hinge tõmmata. Aga kujuta ette, kui puhkad hommikust õhtuni. Sellisel juhul annad kehale märku, et sa ei vajagi väga füüsilist aktiivsust. Milleks siis on jalad? Lihtsalt kõlgutamiseks? Vaevalt küll.

Hea tervis tähendab tõhusust

Kvaliteetse tervise saamiseks ei piisa ainult enne ja/või pärast tööpäeva liikumisest. Tuleb end regulaarselt liigutada. See käivitab füsioloogilised protsessid, mis ergutavad ka mõttetegevust. Ega asjata öelda, et terves kehas terve vaim. Kui vaim on terve ja tugev, siis elavneb mõttetegevus märgatavalt. Seepärast tuleks ergutada igapäevast liikuvust.

Tööandjad võiksid kaaluda töötajate tervise ja tõhususe parandamiseks istuva tööviisi vähendamist. Kas selleks võiks olla kontoritooli asemel jalgrattapukk, jooksulint või mõni muu meetod, jäägu juba asjaosaliste valida. Eesmärk ei peaks olema treening, sest vaevalt kolleegidele meeldiks kuulata ähkimist-puhkimist ning tunda ebameeldivaid kehalõhnu. Parem oleks lähtuda jõukohasest tempost ja liikumisaktiivsusest, mis ei väsita, kuid elavdaks inimest.

Peamine oleks keha (ja mõte) liikuma saada. Tugeva tervisega töötajal on lihtsam olla tõhus.

Hetkel kuum