Vilja Kiisler • 3 detsember 2015

Eesti Pank peab ettevõtjat tobuks

Viiekas  Foto: Andras Kralla

Niikaua kui ma mäletan, on Eesti Pank alati palgatõusu pärast muretsenud. Ka otsingumootorite abil leiab ridamisi keskpanga manitsusi, et palgatõusuga peab ikka hirmus ettevaatlik olema.

Sellist majanduskeskkonda, mis palgatõusu soosiks, ei paista olemaski olevat. Palgatõus on alati ohtlik, sest see võib toimuda ettevõtete kasumi kasvu arvelt. Palkade tõstmise eest tuleb ettevõtjaid pidevalt hoiatada, sest palgad ei tohi tõusta kiiremini kui tootlikkus. On paha, kui niru SKP palkades kohemaid kajastust ei leia. Ainus õige tegu eesti ettevõtjate poolelt on Eesti Panga meelest olnud palkade alandamine suure kriisi ajal, kõigil muudel aegadel on tulnud ettevõtjaid manitseda, neile puust ja punaseks tehes, miks palka tõstma ei peaks.

Ka viimati teatas Eesti Pank hoiatavas toonis, et palgad on viimase aasta jooksul kerkinud napist majanduskasvust hoolimata.

Ettevõtja ei maksa töötajatele rohkem palka mitte selle pärast, et ta nii kangesti on kulurida paisutada tahab, vaid sellepärast, et tal pole teist võimalust. Palgatõusul pole inimarmastusega mitte kõige vähematki pistmist. Turg on selline, kõik.

Kui töötuse määr on nii madal nagu viimati buumiajal ja tööjõupuudus mitmes sektoris nii valus, et nutma ajab, siis lihtsalt pole parata, kui tahta, et keegi töö ära teeks. Teine võimalus oleks kas tegevusala vahetada või lihtsalt pillid kotti panna. Madalad palgad konkurentsieelisena on oma aja ära elanud. Ettevõtja taipab seda tasapisi, Eesti Pank aga korrutab ikka ajast ja arust refrääne.

Hetkel kuum