Aivar Rehe • 29. jaanuar 2016 kell 7:30

Euroopa Liidu samm tagasi

Aivar Rehe.  Foto: Eiko Kink

Inimeste vaba liikumise vabaduse piirang võib kaasa tuua muutusi ühtse eurovaluuta poliitilistes väärtushinnangutes. See võib olla samm tagasi, kirjutab Danske Banki ja maksuameti endine juht Aivar Rehe.

Maailma väärtpaberite-/aktsiaturgudel ja naftakaubanduse turul juba möllavad karud. Panganduses on realiseerunud negatiivsete intresside riskid.

Euroopa püüab Exceli tabelitega määrata eri riikidele pagulaste kvoote. Pagulaste sissevoolu piiramiseks pakutakse piiriäärsetele riikidele märkimisväärseid rahasummasid miljardites eurodes. Nüüd on lisandumas kolmas meede, millel on sügavam võimalik mõju Euroopale tervikuna ja puudutab ühe olulise Euroopa väärtuse piiramist.

Meenutan, et Euroopa Liidu põhivabadused on inimeste, teenuste, kapitali ja kaupade vaba liikumise vabadus. Nende väärtuste juurutamine tõhusalt ja tervikuna on toonud endaga kaasa Euroopa majanduspiirkonna majanduse kasvu ja tähtsaim – andnud võimaluse paarisajal miljonil Euroopa riikide kodanikul liikuda häireteta Euroopa majandusruumis.

Hoidume piirangute laiendusest

Kolmas meede, millele viitan, on võimalik ELi poliitiline otsus ajutiselt (kaheks aastaks) peatada inimeste vaba liikumine ehk lihtsustatult ajutiselt peatada Schengeni süsteem.

Väärtused toimivad tervikuna ja teineteisega seotuna. Muutused (loe: piirangud) ühes väärtuses muudavad tasakaalu ja kindlasti peavad poliitikud hoiduma uute piirangute laiendamisest. Ehk esimest otsust tuleb teha väga põhjaliku mõjude (mitte ainult pagulasprotsseside mõjutamiseks, vaid ka laiemalt kaasmõjude) analüüsi tulemusena.

Piirangud toovad tagasi tegelikud riikide piirid, eraldi riigid ja ka eraldi rahvuslikud valuutad.

Euroopa Liidu põhiväärtustele piirangute kehtestamisel kutsun poliitikuid üles järgima vanasõna: üheksa korda mõõda ja üks kord lõika!

Hetkel kuum