Äripäev • 4 veebruar 2016

Aitäh, Reinsalu. Kaine mõistus võitis

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Äripäeval on hea meel, et Urmas Reinsalu jättis kooskõlastamata Jevgeni Ossinovski eestvedamisel loodud alkoholiseaduse ja reklaamiseaduse muutmise seaduse eelnõu.

Aitäh, Urmas Reinsalu. Kaine mõistus võitis.

Äripäeval on hea meel, et justiitsiminister Urmas Reinsalu jättis kooskõlastamata tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski eestvedamisel koostatud alkoholiseaduse ja reklaamiseaduse muutmise seaduse eelnõu. See ei tähenda küll veel seda, et need muudatused on prügikasti visatud, aga justiitsministeeriumi kriitika toob välja kitsaskohad, millele ei saa anda seaduse jõudu.

Reinsalu käitumine on tunnustamist vääriv seetõttu, et teema, mille vastu ta justkui astus, on poliitiliselt tundlik, ning tema tegevust on kerge rünnata ja sildistada. Võib väita, et justiitsminister on asunud kaitsma alkoholitootjate, jaekaupmeeste ja reklaamiettevõtjate huvisid, kes rikastuvad teiste ühiskonnaliikmete kahjustamise arvelt.

Samuti võib Reinsalu kriitikaks väita, et tema motiivid ei pruugi olla ausad. Otsus Ossinovskile olulisele eelnõule vesi peale tõmmata võib olla ajendatud sotside rünnakutest IRLi aadressil. Kaks koalitsioonierakonda on sarvipidi kokku tormanud nii Juhan Partsu kontrollikotta saatmise kui ka kooseluseaduse küsimustes. Sellisele kriitikale annab alust ka teadmine, et IRLi esimees Margus Tsahkna on oma hiljutistes esinemistes pigem sotsiaalministeeriumis valminud muudatusettepanekuid toetanud.

Eelnõu on kehv

Toimetuse arvates pole aga põhjust otsida Reinsalu käitumises parteipoliitikat. Kooskõlastamata jätmise põhjuseks on justiitsministeeriumi analüüs ehk otse öeldes on sotsiaalministeeriumis valminud eelnõu kehv. 

Reinsalu otsusest ja ka Äripäeva tänasest juhtkirjast pole mõtet lugeda välja seda, et alkoholism pole Eestis oluliseks probleemiks. On küll ja oleme ka oma varasemates juhtkirjades öelnud, et selle probleemiga tuleb tegeleda. Oluline on aga see, et tegevused oleksid läbimõeldud ja analüüsitud, erinevaid huvigruppe kaasavad ja arvestavad ning eesmärgipärased.

Taavi Rõivase (või Jevgeni Ossinovski) juhitav valitsus ei tohiks astuda Tallinna ainuvalitseva Keskerakonna jälgedes, kes on pealinnas karmistanud alkoholimüügiga seotud nõudeid. Keskerakonna eestvõttel kehtestati alkoholi müügile ajaline piirang (lõpuks hakkas kehtima kogu Eestis), on kehtestatud täiendavad nõudeid alkoholi müüvate poodide suurusele, asukohale. Lisaks kehtivad juba ka praegu kogu Eestis reklaamipiirangud.

Populistlik eesmärk

Kindlasti on nendest piirangutel olnud mõningast abi alkoholi kättesaadavuse takistamisel, kuid nimetatud muudatused pole andnud märkimisväärset efekti. Sotsiaalministeerium pole suutnud ka justiitsministeeriumi ning Äripäeva veenda, et kavandatavatest muudatustest on tõesti abi. Üks senine ebaõnnestumise põhjus on selles, et piirangute kehtestamise eesmärk ei ole mitte alkoholi tarbimist vähendada, vaid koguda populistlikke punktivõite, mis konverteeruvad valimistel kopsakaks häältesaagiks. Ja just seda paistab praegu tegevat ka minister Ossinovski.

Äripäev on Ossinovski soovitud piirangute kehtestamise suhtes kriitiline mitmel põhjusel. Ebaselge on kavandatavate muudatuste eesmärk, osa plaanitavaid piiranguid on ebaproportsionaalsed ning ettevõtjatele kulukad. Seetõttu on minister Ossinovski võitlus nagu kahuriga varblase jahtimine.

Loodetavasti aitab justiitsministeeriumi kriitika jahutada minister Ossinovski tormakust ning meenutab talle vanasõna, mis soovitab pärast ühe pitsi kummutamist ise­enda ja vajadusel ka teiste tarkade inimestega aru pidada.

Hetkel kuum