Priit Raudsepp • 19. oktoober 2013 kell 14:43

Ära jäta intressi maksuametile!

Maksude tasumisega hilinemisel tekib maksumaksjal kohustus tasuda intressi, mis on 0,06% päevas ehk ligi 22% aastas. Tunduvalt väiksem hulk maksumaksjaid on aga kursis, et teatud juhtudel lasub ka maksuametil kohustus intressi tasumiseks, kirjutab advokaadibüroo SORAINEN vandeadvokaat Priit Raudsepp. Näiteks võib ettevõtja oodata intressi sisendkäibemaksu tagasiküsimisel ette nähtud kontrolliperioodi ületamisel.

Käibemaksutagastuse ümber käiva arutelu valguses tuletan meelde, et tagastustaotluse täitmiseks on maksuhalduril praegu aega 30 päeva. Paraku pikendab maksuamet osal juhtudel nimetatud tähtaega ning ettemaksu tagastamine viibib. See on eriti tavapärane eksportööride puhul, kellel tekib Eesti ostudelt sisendkäibemaks ning müük on maksustatud 0-protsendilise käibemaksumääraga. Näiteks metsa, teravilja jmt kokkuostjatel, kes müüvad kauba Skandinaaviasse või mujale.

Maksuamet peab siis maksma intressi iga päeva eest, mis järgneb nimetatud kolmekümnendale päevale. Seda ka juhul, kui tagastamise pikendamine on seaduslik. Intressikohustus tekib sõltumata sellest, kas taotletakse enammakse tasumist enda pangakontole või soovitakse tasaarvestusega kanda see teiste maksukohustuste katteks.

Kirjeldatud intressi tasumise kohustus lasub maksuhalduril ning selleks ei pea maksumaksja eraldi taotlust esitama. Praktikas jätab maksuamet enamasti siiski intressi maksmata. Sel juhul peaks ettevõtja maksuametile tema kohustusi meelde tuletama ning talle kuuluva intressi ametilt endale nõudma.

Hetkel kuum