Raido Neemre • 24. oktoober 2014
Jaga lugu:

Putin: Euroopa ei saa ilma Venemaa gaasita

Foto: Bloomberg

Venemaa president Vladimir Putin sõnas täna, et ta ei usu, et Euroopa riigid lõpetavad maagaasi ostmise Venemaalt, kuna muud alternatiivi lihtsalt ei ole.

Euroopa saab Venemaalt kolmandiku oma kodusoojuseks ja tööstuse käimashoidmiseks vajalikus maagaasist.

Igasugune gaasitarne häire võib Euroopa majandusele olla potentsiaalselt ohtlik.

Pikaajaline gaasitarne peatatus ei oleks aga mõeldav. Täpselt nagu Putin ei suuda kujutada tulevikku ette ilma Euroopata, ei suuda Euroopa elada ka ilma Venemaa gaasiekspordita, seega oleks liiga keeruline ette kujutada Venemaad ellu jäämas ilma Euroopa turuta.

Venemaa on lihtsalt liiga sõltuv energia ekspordist, et pikaks ajaks Euroopa gaasikraanid kinni keerata.

See sõltuvus tähendab aga seda, et igasugused gaasitarne katkestused Euroopasse saaksid olema lühiajalised ning nende eesmärk oleks Euroopa juhtidele survet avaldada.

Euroopa võimalused on aga piiratud. Kuigi mõned Lääne-Euroopa riigid nagu Hispaania, Portugal ja Iirimaa ei kasuta Venemaa gaasi, sõltuvad teise riigid nagu Bulgaaria täielikult Venemaa gaasitarnetest.

Kõige enam kannataks Venemaa gaasitarnete peatamise tõttu aga Ukraina. 2013. aastal tuli pool riigi tarbitavast gaasist just Venemaalt. Venemaa on öelnud, et gaasikraanid Ukrainnasse keeratakse kinni, kui riik ei maksa üle 5 miljardi dollari ulatuvat võlga eelneva tarbimise eest.

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt