• Jaga lugu:

  Magusakaupmehed ennustavad hinnatõusu

  Elevandiluuranniku kakaokasvatajaid vaevab üha süvenev töökäte nappus.Foto: Reuters

  Kakao toorme tänavune ligemale 14% hinnatõus ja hirm, et Ebola viirus võib Lääne-Aafrikas levida suurematesse tootjaregioonidesse, aga ka kasvav magusaisu Aasias ja Indias ei jäta külmaks Eesti kaupmehi.

  Ebola numbrites:

  4877 inimest on senise ajaloo mastaapseimas Ebola puhangus elu jätnud.

  9936 haigusjuhtumit on registreeritud 19. oktoobri seisuga (hinnanguliselt võivad tegelikud numbrid olla kolm korda suuremad).

  70% haigestunutest sureb.

  2705 surmajuhtumi ja 4665 registreeritud haigega on kõige valusama löögi saanud Libeeria. 1259 surnu ja 3706 haigusjuhtumiga järgneb Sierra Leone ja 904 surnu ning 1540 haigestunuga Guinea. Üksikuid juhtumeid on registreeritud ka USAs ja Euroopa eri paigus.

  443 tervishoiutöötajal on diagnoositud Ebola viirus, neist 244 on praeguseks surnud.

  Allikas: Maailma Terviseorganisatsioon (WHO)

  Aina volatiilsem toormeturg võib tähendada, et tulevikus tuleb šokolaadibatooni eest maksta märksa krõbedamat hinda kui täna. Kalevi tegevdirektori Kaido Kaare hinnangul näib, et esmane paanika kakaoturul seoses Ebolaga on möödas ja praegu ollakse äraootaval seisukohal. Kuigi Lääne-Aafrika annab ligikaudu kaks kolmandikku kogu maailma kakaotoodangust, tuleb lõviosa sellest Elevandiluurannikult ja Ghanast, kuhu Ebola viirus levinud ei ole.Kui surmatõbi sealgi võimust võtab, on selle mõju Kaare kinnitusel kakaohinnale kindlasti väga suur. "Võib öelda, et olukord kakaoturul on hetkel üsna segane ja ennustusi teha keeruline. Seda kinnitavad ka aastaid kakaoturgu analüüsinud spetsialistid," toonitas ta.

  Rahvusvahelise Kakaoorganisatsiooni prognooside järgi on tänavu maailmaturul 40 000 tonni suurune kakao ülejääk, varem ennustatud 75 000 tonnise defitsiidi asemel. Samal ajal kui pakkumine ületab prognooside järgi nõudlust, kerkib nõudlust peegeldav jahvatatud ubade hulk juba viiendat aastat järjest ja küündib ennustuste kohaselt tänavu rekordilise 4,26 miljoni tonnini.

  Uuringufirma Euromonitor Internationali teatel oli mullu Aasia regiooni nõudlus maailma madalaim, kuid prognooside järgi ületab sealne kasvav nõudlus järgmise nelja aasta jooksul kahekordselt globaalse nõudluse kasvu. Läinud aastal kasvas Aasias nõudlus 4,5%, mis on kõige kiirem kasv üle kogu maailma ja ületas globaalse nõudluse 0,8%list kasvu pea kuuekordselt.

  Hinnatõusu kütab Aasia nõudlus
  Fazer Eesti maiustuste kategooriajuht Triin Aasma tõdes, et 75% kontserni šokolaadides kasutatud kakaost tuleb just Lääne-Aafrika riikide kasvatajatelt. Ülejäänud 25% kakaost tarnitakse Ecuadorist. Siiski pole tema hinnangul Ebola kakao hinnatõusus seni rolli mänginud ning hinnad hakkasid kerkima juba enne haiguspuhangute algust.Tema sõnul on praegu keeruline spekuleerida, kas ja mil määral võiks epideemia laienemine kakao hinda mõjutada. Ta selgitas, et tõenäoliselt sellel otsest mõju kakaokasvatusele polekski, kuid võimalikud kaasnevad liikumispiirangud võiksid raskendada ka kakao transporti ning seeläbi kaudselt kergitada ka kakao hinda.Ka maailma suurima toidutootja Nestle allharu Nestle Balticsi avalike suhete juht Ariana Rastauskaite rääkis Äripäevale, et praeguses etapis on veel liiga vara ennustada, milline mõju võib Ebolal nende sealsele ärile olla, kuid omaltpoolt tehakse kõik, et viirus tootmist ei tõkestaks.Ettevõte tegutseb 22 Kesk-ja Lääne-Aafrika riigis ja annab tööd rohkem kui 6300 töötajale, seal hulgas suurimates haiguskolletes Guineas, Libeerias ja Sierra Leones. "Oleme piiranud oma reise nendesse kolme riiki ja lähme sinna ainult siis, kui see on absoluutselt vajalik," lausus Rastauskaite.Nii Aasma kui Kaare nentisid, et kakaohind on kasvutrendis olnud juba pikka aega ja veel paar nädalat tagasi oli see viimase kolme aasta kõrgeimal tasemel. Hinnatõusu ühe olulisema põhjusena tõi Aasma välja šokolaadi nõudluse pideva kasvu väljaspool Lääne-Euroopat ja USAd asuvatel turgudel, kus šokolaadisöömise harjumust inimestel seni eriti ei olnud.Näiteks on Aasma sõnul šokolaadi järjest rohkem avastamas hiinlased ja indialased. "Tänaseid trende vaadates kakaohinna langust kahjuks oodata ei ole ning tundub, et ka hinnalagi pole veel kätte jõudnud," märkis ta.

  Analüütik: kakao hind võib lähiajal alla tullaErko Rebane, LHV analüütikEbola viiruse leviku hirm on kahtlemata hoidmas kakao hinda kõrgemal, kui see varasematel aastatel on hooajaliselt olnud, eriti arvestades seda, et Lääne-Aafrika farmerid ootavad tänu soodsatele ilmadele head saaki. Rahvusvahelise Kakaoorganisatsiooni (ICCO) andmetel on Ebola juba tõsiselt tagasi hoidmas kakaoubade toodangut viiruse tõttu kõige rohkem kannatada saanud Aafrika riikides.

  Kuna aga globaalses mõistes on tegu väikeste mahtudega, siis siiani juhib kakao hinda turul peamiselt spekulatsioon, et Ebola leviku tõkestamise ebaõnnestumisel saavad tagajärjed tootmisvõimele olema sarnased ka peamistes eksportriikides Ghanas ja Elevandiluurannikul, kus siiani pole ühtegi Ebola juhtumit õnneks veel registreeritud. Eeldusel, et Ebola ei levigi Ghanasse ja Elevandiluurannikule, peaks kakao hind lähiajal pigem allapoole tulema arvestades head saagiootust, turu ülejääki ning kahe tootjamaa valitsuse otsust maksta kakao farmeritele 2014-2015. aastal saagi eest kõrgemat hinda, mis soodustab rohkem investeeringuid kakao tootmisvõimsusesse.

  Pikemas plaanis on aga kakaoturg olnud nõudluse poole kaldu ning tõotab seda olla tulevikus veelgi rohkem, kui ei õnnestu tootmist oluliselt tõsta. 2013-2014. aasta hooajal oodati küll kakaoturul 40 000 tonni suurust ülejääki, kuid 2020. aastaks võib Marsi hinnangul nõudlus ületada pakkumist juba miljoni tonni jagu, mis suruks hindasid üles.

  Peamine võti on saagikuse parandamine eelkõige Lääne-Aafrika riikides uusi kakaopuid istutades ja väetist kasutades, sest Nestle'i teatel on Elevandiluurannikul paljudes istandustes kakaopuud juba üle 30 aasta vanad, samas kui saagikus hakkab langema pärast 25. aastat. Marsi esindajate sõnul tuleb järgmise 10 aasta jooksul nõudluse rahuldamiseks istutada pool miljardit kakaopuud.

  Pakkumine jääb nõudlusest maha
  Aasma möönis, et suurim kakaoturu riskifaktor ongi see, et nõudlus kakao ja šokolaadi järele arenevatel turgudel, nagu Hiina ja India, kasvab kiiremini kui mahud, mida kakaokasvatajad suudavad pakkuda. Suured Aasia turud on võrreldes Euroopa ja USAga šokolaaditarbimise poolest veel lapsekingades ning nende kasvupotentsiaal on suur."Seepärast on oluline, et tootjad oma tootmisprotsesse pidevalt arendaksid ja laiendaksid ning paljudel šokolaaditootjatel on selle toetamiseks oma programmid," selgitas ta. "Pole võimatu, et nn vanade kakaomaade sekka lisandub tulevikus ka uusi riike, kes hakkavad kakaokasvatamisega tegelema."Tänini ei ole tooraine saamisega probleeme olnud ning seepärast on ka hinnad seni muutumatuna püsinud, lausus Aasmaa. "Samas kakao hinna jätkuv tõus ning ka pähklihinna pidev kasv võivad tulevikus meie tootehindadesse korrektuure tuua."Lisaks eelpool toodule mõjutab Kaido Kaare hinnangul kakaoturgu ka mure tootmise võimaliku vähenemise pärast lähiaastatel. Ta selgitas, et kakaokasvatajad asendavad järjest enam kakaopuid muude, tasuvamate põllukultuuridega, noored ei ole aga tihti enam huvitatud tööst farmis ning siirduvad linnadesse."Kuna kahjuks ei ole kliimatingimuste tõttu võimalik kasvatada kakaopuid Eestis, sõltume ka meie siin täielikult maailma kakaoturul toimuvast," rääkis Kaare, kelle sõnul pärineb Kalevi kakaoubademass Ghanast, kakaovõi ja -pulber erinevatest Aafrika riikidest. Osa kakaotoormest valmib töötlemistehastes Aafrikas, osa Euroopa tehastes."Rääkides kõige mustemast stsenaariumist, siis ei ole välistatud, et šokolaaditoodetest saab tulevikus luksuskaup, millel on ka oluliselt kõrgem hind," tunnistas Kaare, viidates, et ühel hetkel jõuab maailmaturul kerkiv kakaohind paratamatult lõpptoodete hinda. "Loomulikult ei taha šokolaaditootjad ühtegi hinnamuudatust teha kergekäeliselt, kuid teatud hetkel ei ole enam valikut, kui küsimus on ettevõtte jätkusuutlikkuse tagamises. Selle probleemiga seisavad silmitsi kõik šokolaaditootjad maailmas," selgitas ta.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Rasmus Pikkani: ärme investeeri nii, nagu homset ei oleks
Jätkusuutlikule investeerimisele ja pensionifondidele mõtlevad inimesed peaksid lähtuma ennekõike soovist aidata luua endale ning oma järeltulijatele paremat tulevikku, mitte üksnes ahvatlusest haarata kinni järjekordsest uuest ja tulusast investeerimistrendist, kirjutab Luminori Baltikumi pensioniüksuse juht Rasmus Pikkani.
Jätkusuutlikule investeerimisele ja pensionifondidele mõtlevad inimesed peaksid lähtuma ennekõike soovist aidata luua endale ning oma järeltulijatele paremat tulevikku, mitte üksnes ahvatlusest haarata kinni järjekordsest uuest ja tulusast investeerimistrendist, kirjutab Luminori Baltikumi pensioniüksuse juht Rasmus Pikkani.
Tulemuste ootus keris indekseid ülespoole
USA peamised indeksid lõpetasid päeva kergelt rohelises, kui investorid ootavad suure huviga suurte tehnoloogiaettevõtete teise kvartali tulemusi ning Föderaalreservi kohtumist, vahendab Bloomberg.
USA peamised indeksid lõpetasid päeva kergelt rohelises, kui investorid ootavad suure huviga suurte tehnoloogiaettevõtete teise kvartali tulemusi ning Föderaalreservi kohtumist, vahendab Bloomberg.
Raadiohommikus: Tesla teise kvartali tulemustest, Ööd Mirror Houses investeeringust ja e-kaubanduse rekordaastast
Peegelmaju tootev Ööd Grupp sai investeeringu rahvusvahelisest investeerimisfirmalt BBox, et oma tegevust laiendada. Stuudios on külas Öödi üks asutajatest Andreas Tiik, räägime temaga ettevõtte tulevikuplaanidest.
Peegelmaju tootev Ööd Grupp sai investeeringu rahvusvahelisest investeerimisfirmalt BBox, et oma tegevust laiendada. Stuudios on külas Öödi üks asutajatest Andreas Tiik, räägime temaga ettevõtte tulevikuplaanidest.
Nädala raadiohitid: edukate naiste õppetunnid ja muudatused ühisrahastuses
Eestis paljude investorite seas menukad ühisrahastusportaalid peavad selle aasta novembriks oma tegevust põhjalikult muutma. Äripäeva raadio selle nädala ühest kõige kuulatumast saatest saab teada, mis muutusi ühisrahastusportaale ees ootab ja kuidas need muudatused turgu mõjutavad.
Eestis paljude investorite seas menukad ühisrahastusportaalid peavad selle aasta novembriks oma tegevust põhjalikult muutma. Äripäeva raadio selle nädala ühest kõige kuulatumast saatest saab teada, mis muutusi ühisrahastusportaale ees ootab ja kuidas need muudatused turgu mõjutavad.