Juhan Lang • 7. november 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Planeedi suurim mure on ebavõrdsus

Värske uuringu järgi on ebavõrdsus paljude teiste probleemide juur.  Foto: Bloomberg

Üha kasvav lõhe rikaste ja vaeste sissetulekute vahel on tuleval aastal maailma liidrite ees seisvatest muredest kõige olulisem, leitakse Maailma Majandusfoorumi (World Economic Forum - WEF) värskes uuringus.

Süvenev ebavõrdsus tõusis tänavu esimesele kohale samal ajal kui suurimaks riskiks hinnati kasvavat tööpuudust. Uuringus osales 1767 osalejat kõikidelt kontinentidelt. Valimisse kuulusid nii teadlased, ärimehed, riigiteenistujad kui ka rahvusvaheliste organisatsioonide töötajad.

Näiteks toonitas uuringus osalenud United Nationsi arenguplaneerija Amina Mohammed, et ebavõrdsus on meie ajastu võtmeküsimus. „Kuigi üle kogu maailma on majanduskasv hoogustumas, on endiselt tõsiseid väljakutseid. Sealhulgas vaesus, keskkonnaseisundi halvenemine, pidev tööpuudus, poliitiline ebastabiilsus, vägivald ja konfliktid. Need probleemid, mis uuringus mitmes kohas esile kerkivad, on sageli tihedalt ebavõrdsusega seotud."

Ka läinud kuul kõnet pidanud USA Föderaalreservi juht Janet Yellen hoiatas oma sõnavõtus, et ebavõrdsus on USAs pea kogu sajandi kõige kõrgemal tasemel. Credit Suisse läinud kuul avaldatud Maailma heaoluraporti (Global Wealth Report) järgi on USA ebavõrduselt maailmas seitsmendal kohal ja esimesel kohal troonib Venemaa.

WEFi uuringu järgi on maailma otsustajate ees tähtsuselt teine probleem püsiv tööpuuduse kasv ja kolmandale kohale tuli kehv juhtimine, vahendab CNBC. WEFi vanemdirektor Martina Larkin leidis, et üleilmne juhtimiskriis on trend, mis lõikub kõikide teiste küsimustega. „Oht on, et innovatsiooni ja koostöö asemel otsivad riigid ja juhid ühiste probleemide lahendamiseks vastuseid läbi isolatsiooni, rahvusliku retoorika ja geopoliitiliste võimumängude vanade paradigmade,“ selgitas ta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt