Juhan Lang • 15. detsember 2014
Jaga lugu:

Wall Street panustab Venezuela ja Venemaa maksevõimetusele

Venemaa
Venemaa  Foto: EPA

Wall Streeti investeerimispankurid ennustavad, et Venemaa ja Venezuela ei suuda peagi enam võlakohustusi täita, sest mõlemad riigid on tugevalt sõltuvad naftast, vahendab CNN Money.

Hirm Venemaa maksevõimetuse pärast tuleneb tõigast, et riik teenib poole oma tulust nafta- ja gaasiekspordist, rubla on kivina kukkunud ja riigi keskpank on valuuta päästmiseks tänavu juba viiel korral olnud sunnitud tõstma intressimäärasid. Samal ajal on Venemaa viieaastase tähtajaga võlakirjade maksujõuetuse vastu kindlustamise kulu kerkinud kõrgeimale tasemele alates 2009. aastast.

Ehkki Wall Streeti kauplejad on riski suhtes ärevil, on Venemaal võlgade teenindamiseks olemas märkimisväärsed välisvaluutareservid ja vähemalt seni pole reitinguagentuurid suurt muret üles näidanud.

Standard & Poor'si agentuur kinnitas küll oktoobris Venemaa krediidireitingut, kuid hoiatas, et võib seda järgmise 18 kuu jooksul alandada, juhul kui riigi rahaline olukord halveneb.

Märksa nukram on pilt aga Venezuela jaoks, sest riik teenib 96% oma eksporttulust naftalt ja samal ajal on seal tootmine ka konkurentidega võrreldes kulukam.

International Finance'i (IF) instituudi andmetel jääb Venezuela ühe dollari suuruse naftahinna languse tõttu saamata 800 miljonit dollarit eksporditulu.

IF hoiatas, et kuigi riigi valitsus on müünud varasid ja laenanud Hiinalt, võib jätkuvalt kukkuv nafta hind viia Venezuela valuuta „laiaulatusliku devalveerimiseni“. Samal ajal ohustab riiki ka sotsiaalne rahulolematus ja poliitiline ebastabiilsus.

Seega pole ime, et riigi maksejõuetuse vastu kindlustamise lepingud (CDS) maksavad viis korda enam kui juunis – kindlustamaks 10 miljoni dollari eest Venezuela viieaastase tähtajaga võlakirju, tuleb välja käia 5 miljonit dollarit.

Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt