Sirje Rank • 10. veebruar 2015 kell 7:03

Spekulandid kangutavad Taani krooni

Taani keskpanga juht Lars Rohde  Foto: Taani keskpank

Hoolimata Taani keskpanga kiirelt käiku lastud erakorralistest meetmetest ei ole osa kauplejaid ja investoreid veel sugugi veendunud, et keskpangal õnnestub Taani krooni euroga seotud kurssi kaitsta.

SEB panga andmeil sundis kapitali sissevool Taani keskpanka üksi veebruari esimesel kolmel päeval turule paiskama 30 miljardit Taani krooni, mis on pea kolmandik kogu jaanuarikuu jooksul krooni nõrgestamiseks tehtud interventsioonist. Nordea panga hinnangul tuleb Taani keskpangal viimase kolme nädala jooksul tehtud neljale intressimäära kärpele lisaks baasintressimäära veelgi langetada, kuni miinus 1%-le.

„Surve kroonile ei ole veel järele andnud,“ ütles agentuurile Bloomberg Danske Banki ökonomist Jens Naervig Pedersen. Aasta perspektiivis sõlmitud lepingutes saab eurot müüa ja krooni osta kursiga 7,39 krooni eurost, mis on väljaspool seda kõikumisruumi, mille sees Taani keskpank krooni hoida püüab.

Lisaks intressimäära kärbetele tegi Taani keskpank jaanuaris valuutaturule rekordilise interventsiooni ning Taani riik peatas uute võlakirjade emiteerimise. Eelmisel nädalal tuli keskpanga juht Lars Rohde välja ka verbaalse interventsiooniga, öeldes, et enam kui 30 aastat jõus olnud seotud kursist loobumine on „mõeldamatu“ ning et keskpank paneb selle kaitseks kõik välja.

Selge märgi usaldusest saatis Taani suurim institutsionaalne investor, pensionifond ATP, mis teatas, et pole näinud põhjust katta krooni eurost lahti sidumise riski.

Nordea Marketsi analüütiku Lars Peter Lilleore sõnul on tõelisele spekulandile krooni vastu panustamine jätkuvalt atraktiivne. „See on küll väikese tõenäosusega, kui potentsiaalselt väga suure tootlusega panus,“ ütles ta.

Taani valitsus, opositsioon, äriliidrid ja pensionifondid kõik toetavad seotud kurssi. Eelmisel nädalal ütles Rohde, et keskpangal on piiramatud võimalused krooni kaitseks.

Nordea pank prognoosib, et Rohde võib krooni kaitsel minna kaugemalegi, kui otseselt vaja.

„Mind ei üllataks, kui keskpank jätkaks intressimäärade kärpimist ka siis, kui surve kroonile taanduma hakkab, et spekulandid minema uhtuda,“ ütles Lilleore. „Nii oleks pangal ühtlasi võimalus kiiremini alustada intressimäärade tõstmist normaalsemale tasemele.“

Hetkel kuum