Mait Kraun • 14 veebruar 2015

Robert Shilleri karmid nõuanded investoritele

Robert Shilleri arvates on aktsiate ja võlakirjade hinnad liiga kõrged.  Foto: Scanpix/Reuters

Nobeli preemia pälvinud majandusteadlasel Robert Shilleril on investoritele karm sõnum: säästke rohkem, sest järgnevatel aastatel ei saa varadega enam harjumuspärast tootlust, vahendab Yahoo Finance.

Oma väljaande „Otstarbetu Õitseng“ kolmandas osas hoiatab Yale'i ülikooli majandusprofessor, et nii aktsiad kui ka võlakirjad on väga kõrgete hindadega.

„Ärge kasutage oma tavapäraseid oletusi tulevikutootluse ja kasumite kohta,“ soovitas Shiller neljapäeval investoritele CNBC saates „Futures Now.“

Ta ütles, et aktsiate väärtustus tundub liiga kõrge. Shilleri eelistatuim abinõu aktsiate väärtuse hindamisel on tsükliliselt kohandatud kasumi ja hinna suhe (mis võrdleb praegusi aktsia hindu viimase 10 aasta kasumitega). „Kui välja arvata ekstreemsused ja turutipud 1929, 2000 ja 2008. aastal, siis on tsükliliselt kohandatud kasumi ja hinna suhe kõrgem kui kunagi varem,“ kirjutas ta oma väljaande eessõnas.

 

Shilleri kasumi ja hinna suhe (P/E)  Foto: GuruFocus

Shilleri tsükiliselt kohandatud kasumi ja hinna suhe (Shiller P/E 10) on ajaloolisest keskväärtusest praegu 63,9 protsenti kõrgemal. Ajalooline keskväärtus on 16,6, ajalooline madalpunkt 4,8 ja ajalooline kõrgpunkt 44,2.

„On väga raske ennustada, millal toimub turgudel pöördepunkt,“ ütles Shiller neljapäeval. Tema sõnul näitab tsüklilise hinna ja kasumi suhte kõrge tase seda, et Standard & Poor's aktsiaindeks on ülehinnatud. „See võib veelgi kõrgemale tõusta, aga kindlasti on ta praegu ajalooliselt väga kõrgel tasemel.“

Samuti ütles Shiller, et võlakirjade tootlus (mis liigub vastupidiselt hindadele) ei saa lõpmatuseni madalamaks minna ning võib lähiaastatel jõuda pöördepunkti.

Pole seega ka ime, et Shiller ootab aktsia- ja võlakirjaturgudelt järgnevatel aastatel madalat tootlust. See tähendab, et järjest rohkem on mõtekas raha hoida hoopis pangahoiusel.

„Arvestades aktsia- ja võlakirjaturu praegust seisu, siis võiks rohkem säästma hakata. Paljud inimesed ei säästa piisavalt. Muide, inimesed elavad nüüd kauem ja tervishoid on paranemas. See tähendab, et võite pensionieas olla üle 30 aasta – inimesed aga ei valmistu selleks,“ ütles Shiller.

Tema teine nõuanne on vastutusrikka investori üks põhitõdedest – oma varasid tuleb hajutada. Shiller soovitab seda teha aga globaalselt.

„Hajutage portfelli, sest see vähendab riske,“ ütles Shiller. „Ja te võite hajutada ka USA-st väljapoole. Mõned inimesed ei oleks kunagi valmis Euroopasse investeerima – ma arvan, et see on viga.“

Ta lisas, et näiteks arenevatel turgudel on palju atraktiivset väärtust.

Tõepoolest, USA-st väljaspool on väärtustused suures osas madalamad, kuna investorid on USA majanduse väljavaadete osas kõvasti optimistlikumad.

Ehk ei peaks investorid oma investeerimisotsuseid tegema ainult prognooside alusel.

„Tulevikul on meie jaoks alati üllatusi ja parim viis ennast selle vastu kaitsta on hajutamine,“ tõdes Shiller.

Hetkel kuum