Birjo Must • 7 aprill 2015

Goldman: nafta hinnaralli pole püsiv

Toornafta hind tegi esmaspäeval järsu tõusu.   Foto: Bloomberg

USA naftavarude kahanemine võib küll suruda naftahinnad lähiajal veidi üles, kuid tootmise kasv jääb ikkagi liiga tugevaks, et sellest saaks olulist kasu lõigata, teatas Goldman Sachs.

„Kuigi USA varude kahanemine on kiirem kui me arvasime, siis pole see ikkagi piisav selleks, et sealset turgu 2016. aastal tasakaalustada,“ vahendas CNBC Goldmani teadet. „Hinnad peavad püsima madalal pikemat aega, et saavutada piisav ja jätkusuutlik aeglustumine USA tootmise kasvus.“

Goldmani hinnangul võib agressiivne kapitalimahutuste ja aktiivsuse kärpimine pakkuda mõningast mõõdukat tõusu 40dollarilisele hinnaprognoosile järgmise kolme kuu jooksul. Samas pole kindel, et hind pikaajaliselt üleval suudab püsida.

Viimastel päevadel on naftahinnad teinud kiiret rallit. Eile tõusis USA toornafta WTI barreli hind enam kui 6%, 52,14 dollarile. See juhtus pärast seda kui erafirma Genscape teatas, et varud nende tehastes on langenud. Samas järgnes see hinnatõus 4%-lisele kukkumisele neljapäeval, mil valitses segadus Iraani tuumaleppe pärast. Täpsemad andmed USA toodangu kohta avaldatakse kolmapäeva hommikul.

Goldman prognoosib, et varud saavutavad tipptaseme aprillis ja hakkavad langema maist kuni septembrini. Möödunud nädalal näitasid USA Energiaagentuuri andmed, et nädalased toodangumahud kahanevad ja see annab varajast märku, et turg stabiliseerub. See võib aga jääda ajutiseks nähtuseks.

Täna maksab WTI toornafta barrel 51,85 dollarit ja Brenti toornafta barrel 57,63 dollarit.

Hetkel kuum