FIFA mõju ulatub jalgpallist kaugemale

11. juuni 2015, 17:45
Sepp Blatter avalikustamas Katari 2022. aasta jalgpalli maailmameistrivõistluste korraldajamaana
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20150611/BORS/150619935/AR/0/AR-150619935.jpg

FIFAs lahvatanud korruptsiooniskandaal ähvardab Katarilt röövida jalgpalli maailmameistrivõistluste korraldusõiguse ja miljardite dollarite eest investeeringuid. Kas Katari ja Araabia poolsaare riikide majandused ja aktsiaturud on selliseks valmis?

Pärast FIFA juhi Sepp Blatteri tagasiastumist möödunud nädalal on ebakindlus Katari vastu kasvanud. Kui Šveitsi ametivõimud tõestavad, et riik sai 2022. aasta jalgpalli MMi korraldusõiguse korruptsiooni tõttu, võetakse neilt maailma vaadatuim spordisündmus. 

See on tekitanud teatud ebakindluse kohaliku börsi suhtes ja pannud osa analüütikuid üle vaatama riigi väljavaadet. MMi korraldusõiguse kaotamise võimalus ei tekita Katari kesk- ja pikaajalistes avalikes kulutustes kindlust ning alandab ettevaatavaid kasumi suhtarve, kirjutas investeerimispank EFG-Hermes, kes soovitab Katari aktsiaid müüa. 

MMile eelneva aja jooksul peaks Katar investeerima taristuprojektidesse umbes 200 miljardit dollarit ja see peaks aitama majanduskasvu 6-7% vahele kuni 2017. aastani. Küsimus on, kui MM võetakse neilt ära, siis palju projekte tühistatakse ja palju jätkatakse investeeringutega.

Inspiratsioon projektid õigeaegselt lõpetada

LHV Pärsia Lahe Fondi juht Joel Kukemelk ütles, et Katar järgib riiklikke investeeringuid tehes väga pikaajalisi ja mahukaid plaane. „Üks eesmärk on tagada vajalike tingimuste ja eelduste loomine uute tööstusharude tekkeks Kataris, et hajutada riigi majanduse suurt sõltuvust energiasektorist,” ütles Kukemelk, kelle fond oli mai lõpu seisuga 23,6% enda varadest investeerinud Katari, olles Araabia Ühendemiraatide järel suuruselt teine investeerimissihtkoht. 

Kukemelk leiab, et suurem osa investeeringuid pole seotud MMiga, välja arvatud uute staadionite ehitamise ja pealtvaatajate majutamisega seotud projektid, kuid võistlus annab lisamotivatsiooni projektid õigeks ajaks valmis saada. „Kui MMi ei toimu, on oht, et osa selle korraldamisega kaudselt seotud 200 miljardi dollarilisest plaanitud hiigelinvesteeringust lükkub mõned aastad hilisemaks,” ütles Kukemelk ja selgitas, et otseselt on MMi jaoks vajalike staadionite ehitusega seotud nelja miljardi dollari väärtuses investeeringuid. 

Kui MM peaks Katarilt ära võetama, kahjustab see otseselt ka Euroopa suuri ehitusfirmasid nagu Prantsuse Vinci SA ja Thales SA, Saksa Hochtief AG ja Belgia Besix SA. Kõigil neil firmadel on juba sõlmitud suuremahulised lepingud ja osa projektide kallal töö juba käib. Bloombergi andmeil kasvas Kataris mullu ehituslepingute maht 37,9 miljardi dollarini, olles 2012. aastal veel kõigest 18 miljardit dollarit.

Saudi Araabia avab enda börsi

Vaadates Katarist väljapoole, siis Kukemelki sõnul pole GCC (Pärsia lahe koostöönõukogu, mille liikmed on Katar, Saudi Araabia, Omaan, Araabia Ühendemiraat, Bahrein, Kuveit – toim) turgudel tegelikult olulist reaktsiooni kaasa toonud. Lisaks on oodata islamiusu püha kuu ehk ramadaani saabumist, mis sel aastal kestab 18. juunist 17. juulini. „Tüüpiliselt on siis Lähis-Ida aktsiaturgudel kauplemismahud tavapärasest väiksemad, kuid turu suunda see reeglina ei mõjuta,” selgitas Kukemelk. 

Järgmisel nädalal toimub aga hoopis suurem sündmus, mis mõjutab märksa rohkem kohalikke aktsiaturge, sest Saudi Araabia avab 15. juunil enda börsi kvalifitseeritud institutsionaalsetele välisinvestoritele. „Kuna Saudi Araabia börs on mahult väga suur, moodustades ca 1% maailma aktsiaturust, on tegu väga olulise sündmusega kogu GCC regiooni jaoks,” ütles Kukemelk. 

Tema sõnul lisatakse Saudi Araabia tõenäoliselt Araabia 2017. või 2018. aastal ka MSCI Arenevate turgude indeksisse, mis peaks hoogustama välisinvestorite raha sissevoolu kogu GCC regiooni. Samas rõhutab Kukemelk, et Saudia Araabia börsil on muu maailmaga võrreldes teatud iseärasused, mistõttu ei ole kohe suurt hüpet loota. „Suurtel rahvusvahelistel institutsioonidel kulub tööprotsesside tööle saamiseks ja kõikide vajalike tingimuste täitmiseks omajagu aega, kuid pikemas plaanis on see kindlasti väga positiivne areng nii Saudi Araabia kui ka kogu GCC börside jaoks,” märkis Kukemelk.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. June 2015, 17:56
Otsi:

Ava täpsem otsing