Mait Kraun • 5. august 2015 kell 12:57

Statoil tihendab suhteid venelaste Rosneftiga

Statoil  Foto: Bloomberg

Statoil ASA tahab vaatamata sanktsioonidele tihendada suhteid venelaste Rosneftiga, vahendab Bloomberg.

Statoil tahab järgmisel aastal Venemaa idaosas asuvasse Ohhoota merre ehitada kaht puurauku. Ettevõte on selleks alustanud ka protsessi, millega tahetakse kindlustada oma tootmismahtusid. Juba talvel alustatakse tootmise testmisega, ütles Statoili rahvusvahelise laienemise ja tootmise asepresident Christian Bacher.

„Me tahame Rosneftiga suhteid tihendada,“ ütles ta teisipäeval antud intervjuus. „Peame seda tegema sanktsioonide seatud raamistikus.“

Ka teised naftaettevõtted nagu Exxon Mobil ja Royal Dutch Shell tugevdavad kohalolu Venemaal ja laiendavad sidemeid sealsete partneritega. Seda vaatamata USA ja Euroopa kehtestatud sanktsioonidele.

Sanktsioonid loovad aga raamistiku, mis piirab lääne ettevõtete osalemist Venemaa piiridesse jäävates Arktika ja teiste piirkondade naftaprojektides.

Siiski arvab Statoil, et Venemaa on jätkuvalt viie tähtsaima regiooni hulgas, mis nende kasvu ja rahvusvahelist tootmist järgmise kümnendi jooksul veavad. Ülejäänud riigid on Tansaania, Brasiilia, Kanada ja USA, ütles Bacher.

Laienemine välismaal

Bacher teatas, et Norra valitsuse kontrolli all olev Statoil on viimase kümnendi jooksul suurendanud rahvusvahelist tootmist seitse korda. Teises kvartalis moodustas ettevõtte kogutoodangust ligi 40 protsenti just rahvusvaheline tootmine. 2005. aastal oli vastav protsent 16.

Kuna ettevõte suurendab nafta hinnalanguse tõttu kulude kärpimist, siis on vähenenud ka pikaajalise tootmiskasvu ootused. Rahvusvaheline tootmine jätkab aga kasvu, nentis Bacher.

„Mahte arvestades tuleb kasv välismaalt,“ ütles ta. „Väga pikas perspektiivis võidakse Norra naftapiirkond ühel päeval sulgeda. Ülejäänud maailmas on aga palju rohkem naftat ja gaasi.“

Pilootprojekt Siberis ja kaks merel olevat puurauku on osa laiemast Rosneftiga sõlmitud kokkuleppest, mis sõlmiti 2012. aastal. Neid projekte sanktsioonid ei sega, aga näiteks ei saa ettevõtted koostööd teha Barentsi merel, mis asub lähedal Norra leiukohtadele.

Exxon leidis eelmisel aastal koostöös Rosneftiga Kara merelt tohutult naftat, aga pidi sanktsioonide tõttu samuti projektist loobuma.

Hetkel kuum