Fredy-Edwin Esse • 11. august 2015 kell 6:30

Buffett haaras oma elevandipüssi

Berkshire Hathaway nõukogu esimees ja tegevjuht Warren Buffett  Foto: EPA

Pettumust valmistanud kvartalitulemuste järel avalikustas kultusinvestor Warren Buffetti juhitav Berkshire Hathaway, et võtab pea 40 miljardi dollari eest üle tööstusettevõtte Precision Castparts. Tegu on 84aastase investori elu suurima tehinguga.

Läinud nädala reedel avalikustas Berkshire Hathaway pettumust valmistanud tulemused, mis jäid alla nii mullustele numbritele kui ka analüütikute ootustele. Kuigi tegu on massiivse konglomeraatettevõttega, mis omab erinevates valdkondades tegutsevaid ettevõtteid ja hiiglaslikku aktsiaportfelli, siis suur osa nende tulust tuleb endiselt kindlustussektorist, kus viimase aja trendid töötavad ettevõtte tulemustele vastu.

Berkshire’i tegevuskasum kahanes teises kvartalis aastaga 10%, 3,89 miljardi dollarini ning jäi analüütikute ootustele alla. Firma puhaskasum kukkus aga 37% ja vajus 4,01 miljardi peale. Kui mullu teenis firma kindlustusharu teises kvartalis 411 miljonit dollarit kasumit, siis tänavu saadi 38 miljoni dollariline kahjum.

Teiste hulgas kuulub Berkshire’ile Ühendriikide suuruselt teine autokindlustaja Geico, keda vaevavad praegu sektorile omased hädad. Paraneva majanduse ja madalamate kütusehindade tõttu on kindlustusjuhtumite arv ning väljamaksed suurenenud. Lisaks tuleb arvesse võtta ka kallimad ja tehnoloogiliselt keerukamad autod.

Aktsionäridele aga ei antud väga palju aega enda hinnangut tulemustele läbi aktsia hinna väljendada, sest juba laupäeval avalikustas Wall Street Journal, et Buffett on läbirääkimistes tegemaks enda elu suurimat tehingut.

Panustas lennundussektorile

Esmaspäeval sai kuulujutt kinnitust ning Berkshire avalikustas, et nad ostavad 32 miljardi dollari eest Ühendriikide tööstusettevõtte Precision Castparts, mis tegeleb keerukate metallitöödega ja on tihedalt seotud lennundussektoriga, kust läinud aastal teenis firma kolmveerandi oma müügist. Koos firma võlakoormaga on tehingu koguväärtus 37,2 miljardit dollarit.

Buffetti seni suurim tehing pärineb aastast 2010, kui ta ostis ligi 27 miljardi dollari eest ülejäänud osaluse raudtee-ettevõttes Burlington Northern Santa Fe. Berkshire oli Precisionis juba üks suurimaid aktsionäre 3% osalusega.

Tehingu põhjal võib järeldada, et Buffett panustab lennundussektori jätkuvale tõusule, kus lennufirmad veavad sektori tootmismahtude kasvu. Lennundussektorist on üle käimas konsolideerumiste laine, sest lennukite tootjad üritavad tootmismahte suurendada tänu suurele hulgale uute lennukite tellimustele.

Haaras püssi järele

Esmaspäeva hommikul intervjuus CNBC-le ütles Buffett, et tehingu tulemusel on Berkshire ülevõtmiste turult eemal vähemalt järgmised 12 kuud, kuna firma tahab enda rahavarusid täiendada. Tehingu rahastamisega Berkshire’il kindlasti probleemi ei ole, kuna firma rahavarud olid teise kvartali lõpus 67 miljardit dollarit ning 10 miljardit võetakse laenu. Buffett on varem öelnud, et talle meeldib hoida alati vähemalt 20 miljardi dollarilist rahavaru.

“See tehing viib meid elevandi jahtimisest veidikeseks eemale,” ütles Buffett, viidates võimalikule uuele suurtehingu läbiviimisele. Buffett on varasematel aastatel naljatlenud, kuidas tema elevandipüss on laetud ja valmis tulistama. “See tähendab, et me peame oma püssi järgmised 12 kuud või nii laadima,” lisas vanahärra.

Berkshire Hathaway tehingud  Foto: Äripäev

Vana karu, uued kombed

Muudele asjadele lisaks ilmestab tehing ka seda, kuidas Buffett on veidi triivinud eemale enda aastakümnete pikkusest tavapraktikast. Traditsiooniliselt kindlustusärile ja aktsiainvesteeringutele panustanud Berkshire on viimaste aastate jooksul üha rohkem keskendunud ülevõtmistele ja ühinemistele.

Mullu ulatus Berkshire’i käive ligi 200 miljardi dollarini, kuid näiteks aastal 2000 oli see vaid 34 miljardit. Kuigi Berkshire on juba ammu firmasid üle võtnud, siis selline ettevõtte kasv tähendab, et ka tehingud on pidanud kasvama. Aktsionäride rahuldamiseks peab Buffett kasumi kasvu näitama ning praegu paistab, et ülevõtmised on eelistatud moodus selle saavutamiseks.

2015. aasta on ülevõtmiste ja ühinemiste poolest kõige aktiivsem pärast 2007. aastat ning taustal on kujunenud huvitav miljardäride vastasseis. Juulis viidi lõpule Kraft Foodsi ning H.J. Heinzi ligi 50 miljardi dollariline ühinemine, mida vedasid Berkshire, kellele kuulus Heinzist pool, ning Brasiilia investeerimisfirma 3G Capital Partners. Uus hiiglaslik toidufirma sai nimeks Kraft Heinz.

Läinud nädalal aga avalikustas tuntud aktivistinvestor Bill Ackman 5,5 miljardi dollarilise osaluse teises toiduhiius nimega Mondelez International. Ackman tegi ülisuure panuse, et Oreo küpsiste tootjast saab suurim sihtmärk toiduainetööstuses, kus hetkel käib suur konsolideerumiste laine. Just Kraft Heinzi nähti Mondelezi kõige tõenäolisema kosilasena.

Buffett tõmbas sellele spekulatsioonile aga vee peale, öeldes, et tehingud lähiajal on ebatõenäolised. “Meil on Kraft Heinzis praegu tööd mitmeks aastaks ning enamik toiduainefirmasid kauplevad selliste hindade juures, et meil oleks väga raske midagi ellu viia isegi siis, kui meil oleks kogu töö Kraft Heinzis tehtud,” ütles Buffett CNBC-s.

Hetkel kuum