Pille Ivask • 10. oktoober 2015 kell 10:45

Silicon Valleyt tabas nafta- ja gaasibuum

Fossiilkütused on jätkuvalt moes  Foto: epa

Selgub, et nafta- ja gaasifirmadega seotud idufirmad kaasavad suures mahus investeeringid, mis viitab sellele, et fossiilkütused on jätkuvalt in.

Värske statistika kohaselt on nafta- ja gaasiäriga seotud start-upid kaasanud tänavu juba 115 miljoni dollari jagu investeeringuid.

Tehnoloogiainvestorite jaoks pole fossiilkütustega seotud ärid kunagi eriti elevust tekitavad investeerimisobjektid olnud. Selle asemel panustatakse näiteks päikeseenergiale või muudele loodustsäästvatele energialiikidele, kirjutab Bloomberg.

Peter Thiel pole aga tavapärane investor. Thieli Founders Fund panustas hiljuti seitse miljonit dollarit naftaäriga seotud idusse RunTitle Inc.

RunTitle’i puhul on tegu viimase naftaäriga seotud idufirmaga, kuhu Thieli fond investeerib. Taolisi investeeringuid on tehtud veelgi – ja seda hoolimata sellest, et nafta hind on võrdlemisi madal.

RunTitle’i on maavarade kaevandamisõiguste otsingumootor, kust saab infot selle kohta, kellele kuulub maa-ala, millest on kaevandajad huvitatud. See omakorda teeb naftafirmade elu oluliselt lihtsamaks, kuna nad ei pea palkama eraldi ametnikke, kes tegelevad omandiõigust puudutava informatsiooni kogumisega. RunTitle plaanib kaasata veel ühe miljoni dollari jagu investeeringuid.

„Nafta- ja gaasitööstus on üks suuremaid tööstuseid, mida suured muudatused veel häirinud ei ole,“ märkis RunTitle’i juht Reid Calhoon.

Founders Fundi partner ning investeeringu juht Geoff Lewis lausus, et tegelikkuses on fossiilkütused ka tulevikus domineeriv energiaallikas. „Tootmises on väga vähe uuendusi olnud,“ lisas ta.

San Franciscos asuv riskikapitalifirma on finantseerinud ka ettevõttesse Tachyus, mis pakub naftafirmadele tootmise optimeerimise analüüsiteenuseid. Lisaks on ettevõte panustanud veel teistessegi naftateenustega seotud ettevõtetesse. Samuti on Founders Fund pannud õla alla tuumaenergiaettevõtetele ja puhta energia firmadele.

CS Insightsi andmeil on riskikapitaliettevõtted tänavu investeerinud nafta- ja gaasitööstusega seotud idufirmadesse juba 115 miljonit dollarit. Tõsi, aastast aastasse on see summa üsna kõikuv. Möödunud aastal tehti investeeringuid 246 miljoni dollari, 2013. aastal aga 125 miljoni dollari mahus.

Tänavune suurim investeering sel alal tehti ettevõttesse Seven Lakes Technologies, mis pakub naftaväljade jaoks erinevaid analüütilisi tööriistu.

Hetkel kuum