Birjo Must • 22. oktoober 2015 kell 7:22

Nafta tõuseb, aga mitte kauaks

Nafta hinnatõus tõenäoliselt kaua ei kesta.   Foto: EPA

Nafta hind tegi täna väikese tõusu, kuid tõenäoliselt on see vaid lühiajaline nähtus, vahendab MarketWatch.

USA toornafta WTI barrel on tõusnud ligi 0,6% ja kaupleb 45,48 dollaril barrelist. Põhjamere toornafta Brenti barrel maksab 48,16 dollarit ja see on tõusnud pea 0,7%.

Hiljutine nafta hindade langus oli tingitud USA Energiaagentuuri andmetest, mis näitasid, et USA naftavarud kasvasid möödunud nädalal 8 miljoni barreli võrra. See on oluliselt rohkem kui turu oodatud 3,5 miljonit barrelit või American Petroleum Institute’i oodatud 7,1 miljonit barrelit.

Hiljutine toodangu kasv viis USA kogu naftavarud 476,6 miljonile barrelile, mis on peaaegu 80 aasta kõrgeim tase.

Oma turuosa säilitamiseks on raharikkad naftatootjad Saudi Araabia ja Venemaa keeldunud oma toodangu kärpimisest hoolimata sellest, et tulud on väikesed. See on omakorda jätnud väiksema rahakotiga riigid nagu Venetsueela meeleheitlikult abi nõudma. Tõenäoliselt tuleb aasta lõpuks uuesti turule ka Iraani nafta, mis suurendab veelgi muret ületootmise pärast.

„Kui jätta välja naftaministrite ilus jutt, siis on idee olnud alati turuosa säilitamine. Peamine põhjus, miks seda pole muudetud, on see, et strateegia paistab töötavat,“ märkis Phillip Futuresi energiaanalüütik Daniel Ang.

Vastavalt USA Energiaagentuuri andmetele tootis USA möödunud nädalal 9,1 miljonit barrelit naftat päevas.

Hetkel kuum