Rainer Saad • 27. oktoober 2015 kell 12:00

Edulugu: nõudepesijast miljonäriks

Asel Sydykova on pärit Kõrgõzstani mägikülast.  Foto: EPA

Edu Akadeemia korraldatud Wealth Forumil rääkis motivatsioonikõneleja, ettevõtja ja miljonär Asel Sydykova, et kui temas poleks olnud ambitsiooni saada edukaks, oleks ta nõudepesijaks jäänudki.

„Mu vanematel polnud haridust, nad töötasid tehases. Nende unistus oli, et nende lapsed saaksid hariduse, ja säästsid selleks raha. Meil polnud mingeid ilusaid asju ega puhkusereise ega midagi sellist,“ rääkis ta.

Enne ülikooli mõtles Kõrgõzstani mägikülast pärit Sydykova, et õpib selgeks inglise keele, kuna tahtis minna Ameerikasse. „Sattusin aga Londonisse, seal polnud mul tööd ega raha. Hakkasin nõudepesijaks, kuid mind see ei heidutanud, sest mul olid ambitsioonid,“ ütles ta.

„Nõudepesijana kuulsin, kuidas teistel on nii halvasti läinud, inimesed ainult nurisesid, kui halb elu on, kuidas majandusel läheb halvasti ja palju muudki. Mõtlesin, et minu elu läheb samamoodi. Teenisin 140 naela nädalas, elasin väga väikeses toas,“ ütles ta.

Sydykova sõnul oli see väga raske aeg tema elus, kuid tänu sellele sai temast see, kes ta tegelikult on. „Ma olin nii vaene, et mul polnud isegi raha bussipileti ostmiseks. Sellised olukorrad kas murravad sind või sa tuled sellest tugevamana läbi,“ ütles ta. 

„Siis ma otsustasingi, et hakkan oma elu ise looma ja elama nii, nagu ise seda tahan. Hankisin endale raamatuid, mille autoriteks olid Donald Trump, Robert Kiyosaki ja teised maailmakuulsad finantsõpetajad. Mul kulus küll ühe lehekülje lugemiseks mitu tundi, sest ei saanud alguses inglise keelest aru, kuid tänu sellele sain lõpuks inglise keele selgeks,“ rääkis ta.

Kui Sydykova hilljem ettevõtlusega alustas, polnud tal mentoreid ning alguses hakkas ettevõtmine liiva jooksma. „Keegi ei ütle, kuidas oma raha juhtida, isegi koolis ei õpetata meile seda. Seetõttu pole ime, et paljud inimesed lõpetavad pankrotis,“ lausus ta.

Sydykova sõnul ei sõltu sinu sissetulekud sellest, kuidas majandusel läheb, vaid sellest, kuidas sa ise mõtled, kuidas tegutsed ja millised on sinu hoiakud. „Sinu sissetulekud on seotud sinu enda filosoofiaga, sest iga päev on uus võimalus elus läbi lüüa,“ rääkis ta.

Hetkel kuum