Juhan Lang • 5. november 2015 kell 11:34

Tööpuudus Eestis hakkab suurenema

Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis.  Foto: Scanpix/Reuters

Euroopa Komisjoni prognoosi järgi hakkab järgmise aasta lõpust Eestis suurenema tööpuudus, sest töövõimereform ergutab inimesi tööturule naasma.

Euroopa Komisjoni sügisene majandusprognoos

2015. aastal on SKP reaalkasv euroalal 1,6% ja ELis tervikuna 1,9%.

2016. aastal kasv kiireneb, küündides euroalal 1,8%ni ja ELis tervikuna 2,0%ni.

2017. aastal küündib kasv euroalal 1,9%ni ja ELis 2,1%ni.

Allikas: Euroopa Komisjon

Tööjõus osalemise määr on Eestis juba praegu peaaegu 70% ning võib 2017. aastal tõusta isegi üle selle.

Eesti majanduskasvuks prognoosib komisjon 2015. aastal 1,9%, mis on veidi vähem kui maikuus prognoositud 2,3%, teatas Euroopa Komisjoni esindus Eestis pressiteate vahendusel. Tänu välisnõudluse ja investeeringute suurenemisele on kahel järgneval aastal oodata majanduskasvu kiirenemist 2,6%ni.

Eesti majanduskasvu annab komisjoni teatel endiselt suurima panuse eratarbimine, mida toetavad kiire palgakasv, tulumaksu vähendamine ja madal inflatsioon. 2016. ja 2017. aastaks prognoositakse inflatsiooni suurenemist (vastavalt 1,8 ja 2,9%ni), mistõttu eratarbimine väheneb ja olulisemaks kasvumootoriks saavad investeeringud.

Euroala elavneb

Komisjoni 2015. aasta sügisese majandusprognoosi järgi peaks euroala ja kogu Euroopa Liidu majanduse elavnemine jätkuma ka järgmisel aastal, kuigi maailmamajanduse olukord on muutunud keerulisemaks.

Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis märkis pressiteate vahendusel, et euroala majandus jätkab tagasihoidlikult taastumist. Majanduskasvule aitavad peamiselt kaasa ajutised tegurid, nagu nafta madal hind, odavam euro ja Euroopa Keskpanga toetav rahapoliitika. „Välised tegurid, nagu langus maailmakaubanduses, ei ole euroala eriti mõjutanud ning see on julgustav,“ leidis ta.

Täispikkuses Euroopa 2015. aasta sügisene majandusprognoos on leitav siit.

Hetkel kuum