Rainer Saad • 17. november 2015 kell 9:15

Bitcoini hind hakkas uuesti tõusma

Bitcoin  Foto: Epa

Eestlastegi seas populaarne bitcoin on viimastel kuudel saanud positiivset vastukaja regulaatoritelt ning selle hind on alates augustist tõusnud 50 protsenti.

Viimastel kuudel on tulnud üha rohkem positiivseid teateid krüptoraha enda ja selle ökosüsteemi kohta ning bitcoini on soosinud mitmed regulatiivsed otsused. Hüppeliselt on kasvanud ka krüptorahaga kauplemine ning investeeringud sellesse. Bitimündi hind on küll enda eluea tipust kõvasti alla tulnud, kuid viimased arengud võivad anda lootust, et krüptoraha on taas jõudmas rambivalgusse. 

Krüptorahanduse ekspert ja Eesti Krüptoraha Liidu juhatuse liige Asse Sauga ütles, et bitcoini hinna tõusu käivitas 22. oktoobril avaldatud Euroopa Liidu kohtuotsus, mille järgi on bitcoinide ost ja müük ELi-üleselt käibemaksu alt vabastatud. See otsus lisas turgudele palju selgust, rohkem usaldust ning ka kinnituse ELi kohtu poolt, et tegemist on rahale sarnase kauplemisvahendiga. „Lisaks sellele uudisele avaldasid kindlasti mõju ka teised positiivsemad uudised. Näiteks otsustati peale pikka menetlemist lisada bitcoini tähis Unicode tabelisse, mis on infotehnoloogias kasutatava teksti kirjeldamise standard. See lisab jällegi omakorda usaldusväärsust ning tunnustust. Ning oma osa hinda on loomulikult pannud ka spekulandid, kelle tõttu ilmselt on hind viimastel päevadel veidi langenud,“ ütles Sauga.

Bitcoin kui maailma reservvaluuta

Suurbritannia tehnoloogia konsultatsioonifirma Magister Advisors küsis 30 suurima bitcoiniettevõtte käest, mis võiks olla krüptorahanduse tulevik. Selgus, et bitcoinile nähakse helget tulevikku ning aastaks 2030 võib sellest saada lausa suuruselt kuues reservvaluuta maailmas. Sellega asetseks bitcoin kasutatavuselt Šveitsi frangi ja Austraalia dollariga samal tasemel. Praegu on kõige populaarsem reservvaluuta USA dollar. Lisaks selgus uuringust, et 100 suurimat finantsinstitutsiooni kavatsevad kokku kulutada vähemalt 1 miljard dollarit arendamaks bitcoiniga seotud blockchain-projekte. Blockchain on tehnoloogia, millel kõik krüptorahad baseeruvad. Finantsmaailmale on antud tehnoloogia murranguliselt uuenduslik ja see annab võimalusi pakkuda uusi teenuseid.

Sauga usub, et aastaks 2030 on rahanduslik maailmapilt kardinaalselt teistsugune ning tugevalt on pildil ka erinevad krüptorahad. „Kas just bitcoin, seda ma ei usu. Bitcoin küll on ja jääb, kuid ilmselt mitte mastaapselt suureks, vaid pigem teatud nišiplatvormiks,“ ütles ta.

Bitcoin võib mõned aastad veel kasvada, kuid mingil hetkel võivad krüptoraha andmestruktuurid jääda Sauga sõnul kasvule ette. „Samas on juba olemas tehnoloogiliselt palju suutlikumaid ja võimsamaid krüptorahasid kui bitcoin, viimane on täna lihtsalt kõige kuulsam. Üldiselt ma arvan, et tulevik liigub pigem majanduse kihistumise ja detsentraliseerituse poole, mis tähendab seda, et meil ei ole tulevikus üksikuid maailma rahasid, vaid väga paljusid erinevaid krüptorahasid, millel kõigil oma iseloom, funktsionaalsus ning efektiivsus vastavalt tema kasutamisest, keskkonnast ja muust tulenevatele vajadustele,“ ütles Sauga.

Ta usub, et tulevikus toimuvad tehingud nii, et näiteks Shanghais olles näitab mobiil inimesele ostetava kauba hinda sõbralikus vääringus, näiteks euros, maksab ta samuti eurodes, kuid valuutavahetus toimub automaatselt tehingu käigus ning kaupmees saab hetkega endale temale sõbraliku valuuta, sel juhul siis Hiina jüaani.

Ka Eestis kinnitab blockchain-tehnoloogia kanda

Hiljuti hakati blockchaini katsetama Tallinna börsil ning LHV Pank on sellele üles ehitanud oma krüptoraha platvormi Cuber. Tallinna börsi kommunikatsioonijuht Ott Raidla ütles oktoobris Äripäevale, et blockchain-tehnoloogiat vaadatakse finantsmaailmas kui järgmist võimalikku murrangulist turu arendajat ja seepärast katsetavad seda paljude valdkondade ettevõtted. „Kuna Nasdaq globaalses mõttes on tänaseks suuresti tehnoloogiaettevõte, siis on blockchain'il kui suure potentsiaaliga tehnoloogial põhinevate lahenduste väljatöötamine prioriteet ka Nasdaqi tootearenduses,“ ütles ta.

LHV Pank tutvustas sel aastal mobiilirakendust Cuber, millega loodetakse tulevikus asendada sularaha ning viia väikemaksed hoopis uuele tasemele. Cuberi väljatöötamisele aitas kaasa ka Asse Sauga, kelle sõnul on Cuber Walleti kontseptsioon ennast tõestanud, et projektiga edasi minna. „Lahendus on kasutajate ja testijate poolt väga hästi vastu võetud - kokku on Cuberiga tänaseks tehtud üle 3800 makse. Kasutajaid on seejuures 300 ringis ning kaupmehi kolm,“ ütles Sauga. Hetkel on kasutajate arvu kasv raugenud, kuid seda seetõttu, et testperiood on läbi ja praegu käib aktiivne arendusperiood, mille käigus paranevad kasutatavus, disain ja turvalisus.

Eesti Pank: bitcoini puhul tuleb arvestada riskidega

Eesti Panga makse- ja arveldussüsteemide osakonna juhataja Mihkel Nõmmela ütles, et Euroopa Kohtu otsus käibemaksu kohta ei muuda bitcoini ja teisi virtuaalrahasid turvalisemaks.

"Eesti Pank jääb virtuaalrahade osas enda varasema seisukoha juurde: virtuaalrahad, sealhulgas bitcoin, pakuvad inimestele alternatiive tavapäraste maksesüsteemide kõrval, kuid nende puhul tuleb jätkuvalt arvestada oluliste riskidega. Euroopa Kohtu otsus käibemaksu kohta ei muuda asjaolu, et virtuaalrahad on jätkuvalt suuresti reguleerimata ning ükski asutus ei teosta selle valdkonna üle järelevalvet," ütles Nõmmela. "Peale selle võivad kurjategijad kasutada virtuaalrahade puhul reguleerimata ja anonüümseid maksekeskkondi rahapesuks, terrorismi rahastamiseks või muudeks ebaseaduslikeks tegevusteks," lisas ta. 

Nõmmela sõnul on Euroopa Kohtu otsus siiski positiivne samm selles suunas, et reguleerida virtuaalrahasid, ja see aitab kaasa ühtsele üleeuroopalisele lähenemisele. "Virtuaalrahad on järjest arenev valdkond ning nii Eesti Pank kui ka Euroopa Keskpank jätkavad regulaarset virtuaalrahade jälgimist," märkis ta.

Mis on bitcoin? Bitcoin on e-raha, mille lõi 2008. aastal Satoshi Nakamoto. Bitcoini münte (lühend BTC) saab talletada arvutis failina, hoida kolmanda osapoole käes, kes osutab "rahakoti" teenust, ja loomulikult ära kulutada, saates neid võrgu kaudu teisele bitcoini aadressile.

Allikas: Wikipedia.

 

Hetkel kuum