Mait Kraun • 25. november 2015 kell 16:58

Strateeg: nafta hind tõuseb 100 dollarini

Naftatootmine USAs.  Foto: Bloomberg

Eelmise aasta suvel maksis nafta veel 110 dollarit, mis on tänaseks kukkunud 40 dollarini. Üks strateeg aga usub, et nafta hakkab investeeringute vähenemise tõttu väga järsult taastuma, vahendab CNBC.

Konsultatsioonifirma Ecstrati strateeg Emad Mostaque ütles, et nafta kaupleb praegu hinna juures, millega saab ära katta „pool tootmistsükli kuludest.“

See tähendab, et praeguse barreli hinna juures saab nafta maa seest välja. Tähtsate kulude jaoks – näiteks nafta otsimiseks või maa ostmiseks – sellise barrelihinna juures aga raha enam ei jätku. Sellest järeldub, et aja jooksul hakkab pakkumine vähenema.

„Nafta hind jõuab kolmekohalise numbrini tagasi, sest nõudlus jääb samaks, aga pakkumine hakkab järgmisel ja eriti ülejärgmisel aastal järsult vähenema. Seda põhjusel, et ettevõtted ei tee enam investeeringuid,“ ütles Mostaque CNBC-le.

Ta lisas, et turud on väga tundlikud geopoliitiliste riskide suhtes. Tema sõnul on riskid juba nafta hinda sisse kirjutatud, aga hinnalangus ise võib teatud riike destabiliseerida. See tõstab omakorda riske ja see peaks kajastuma edaspidi ka naftahindades.

„Kui see juhtub, siis võib hind vabalt tõusta üle 130 dollari barrelist. Me ei tea edaspidi, kus odavalt naftat saab kaevandada, sest otsinguteks kasutatakse järjest vähem raha,“ ütles Mostaque.

Ta nentis, et vaatamata sellele peaksid investorid naftasse investeerimisel olema väga ettevaatlikud. „Turgude meeleolud on jõudnud punkti, kus nafta on põlguse all. Hind võib enne põhja saavutamist veelgi langeda.“

„Mida madalamale nafta aga langeb, seda rohkem saab ta järgnevatel aastatel tõusta,“ ütles ta.

Hetkel kuum