Juhan Lang • 25. november 2015 kell 7:00

Pagulastest saab Saksamaale stiimulprogramm

Varjupaigataotlejad aitavad lühiajaliselt Saksa majandust kasvatada.  Foto: EPA

Hinnanguliselt 800 000 tänavu Saksamaale saabunud ja veel saabuvat varjupaigataotlejat turgutavad järgmisel aastal riigi majandust 0,2% võrra, samal ajal kui Volkswageni skandaal kahandab järgmise aasta kasvu vaid 0,03 protsendipunkti võrra, kirjutab Bloomberg.

Tuginedes Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) Saksamaa SKT prognoosile, suurendab nende kahe suure teguri koosmõju järgmisel aastal majandustegevust 6 miljardi euro võrra.

Münchenis asuva Bayerische Landesbanki ökonomist Stefan Kipar selgitas, et ühest küljest vajab avalik sektor põgenike hulgaga toimetulemiseks rohkem kaupu ja teenuseid ning samas suurendavad pagulased omakorda erasektori nõudlust. „Kokkuvõttes võib öelda, et pagulaste sissevool on võrreldav plaanimata lühiajalise stiimulprogrammiga,“ tõdes ta.

Analüütikute sõnul on Volkswageni mõju hindamine pisut keerulisem, kuna sõidukite remont iseenesest on SKT-le kasulik ning väheneva nõudluse võivad korvata teised Saksa autotootjad.

Neljandas kvartalis prognoositakse Saksamaa SKT kasvuks mullusega võrreldes 1,7% ning üle 2% aastast kasvu ei oodata ka kahel järgneval aastal.

Hetkel kuum