Juhan Lang • 26. november 2015 kell 12:30

Volkswageni aktsia tõuseb mühinal

Greenpeace'i aktivist Volkswageni Wolfsburgi tehase väravas.  Foto: EPA

Ehkki Volkswageni heitgaaside skandaal pole vahepeal kuskile haihtunud, on Saksa autotootja aktsia paari viimase nädalaga rallinud üle 26%. Täna tõusis ettevõtte aktsia Frankfurdi börsil 3,57%.

Equinet Banki analüütikute hinnangul on autotootja diiselautode jaoks eraldatud 6,5 miljardi euro suurune rahavaru piisav ning Euroopas on tehniline parandus arvatust lihtsam ja odavam.

Seevastu USA mootorite parandamine on tõenäoliselt keerulisem ja kallim. Ka läbirääkimised sealsete ametivõimudega on alles varases järgus. Equineti andmetel hindab autofirma USA turul autode parandustööde, sõidukite tagasikutsumise ja võimalike trahvide kogukulu ligi 12 miljardile eurole.

Equinet on andnud Volkswagenile neutraalse ehk „hoia“-soovituse. Samas hoiatab pank, et uudisvoog muudab aktsia väga volatiilseks ja soovitab pärast viimase aja järsku tõusu kasumit võtta.

Lisaks kümme päeva järjest (viimase viie aasta pikim tõusuperiood) tõusnud Volkswagenile on täna tänu nõrgale eurole tõusnud teistegi regiooni autotootjate aktsiad.

Stoxx 600 indeks on täna kerkinud 0,88% ja euro kaupleb USA dollari suhtes madalaimal tasemel alates aprillist. Saksamaal asuva varahaldusfirma MPPM EK kauplemisüksuse juht Guillermo Hernandez Sampere ütles Bloombergile, et turud on küll heas vormis, kuid edasiseks tõusuks on vajalik kas keskpankade abi või toormehindade tõus.

USA investeerimispank Goldman Sachs prognoosib värskes analüüsis Euroopa Stoxx 600 indeksile järgmise 12 jooksul eurodes arvestatuna 8,6% ja USA S&P 500 indeksile dollarites mõõdetuna ligi 1,5% suurust tõusu.

Hetkel kuum