Pille Ivask • 11. detsember 2015 kell 8:50

Vähene nõudlus võib suruda nafta hinna 20 dollarini

Järgmises kvartalis võib nafta hind langeda  Foto: epa

Analüütikud usuvad, et kuna tulekul on madala nõudlusega kvartal, pole võimatu, et nafta hind langeb suisa 20 dollarini, vahendab Reuters.

Konsultatsioonifirma JBC Energy Asia direktor Richard Gorry märkis, et naftatootjate seisukohast tuleb järgmine kvartal eriti raske, kuna nõudlus langeb. „Siseneme kõrge nõudlusega kvartalist madala nõudlusega kvartalisse,“ märkis ta.

„Kas saab välistada võimaluse, et barrel maksab 20 dollarit? Ei saa,“ lausus ta ning lisas, et tõenäosus niivõrd madalaks hinnaks on küll väike, ent siiski olemas.

Gorry hinnangul peaks nafta hind mõnevõrra taastuma alles järgmise aasta lõpuks. „Paljud tootjad tahavad, et rahavoog oleks positiivne, mistõttu jätkatakse maksimaalsel tasemel tootmisega. Peale selle naasevad turule Iraani naftabarrelid,“ selgitas ta. 

ABN Amro lisas, et hinnalangusele viitab ka tõik, et turul on praegu väga populaarsed just lühiajalised lepingud. Jefferiesi pank teatas, et kuna nafta ladustamine laieneb, survestab see omakorda ka hindasid.

Üks ületootmise põhjustajaid on Iraak, kes on oma toodangut viimase kümnendi jooksul suisa kahekordistanud, 4,3 miljonile barrelile päevas. Seda on rohkem kui näiteks India päevane naftanõudlus.

OPEC teatas eile oma kuuraportis, et uuel aastal globaalne naftanõudlus kasvab. Konkurentide ehk OPECisse mitte kuuluvate riikide tootmismahud peaksid OPECi hinnangul uuel aastal aga langema.

Tõepoolest, USA Energia Informatsiooni Administratsiooni andmeil peaks jaanuar märkima üheksandat järjestikust kuud, kui USA naftatootjate toodangu mahud langevad.

Hetkel kuum