Pille Ivask • 12. detsember 2015 kell 14:30

OPECis käärib: kes saab uueks juhiks?

OPECi praegune peasekretär Abdalla Salem el-Badri.  Foto: epa

OPECi liikmed ei kraakle üksnes selle üle, missugune peaks olema organisatsiooni naftastrateegia - uue probleemina on esile kerkinud küsimus, kes saab uueks peasekretäriks.

Nagu eelmisel nädalal toimunud OPECi tippkohtumise lõpuks selgus, otsustas organisatsioon naftatoodangut mitte vähendada ja jätkata turuosa hoidmise strateegiaga. Ja seda isegi siis, kui mitmed liikmed nagu Venezuela, Alžeeria, Iraan ja Ecuador püüdsid anda endast parima ning keelitasid organisatsiooni siiski toodangut langetama ning seeläbi hinda tõstma.

See pole aga veel kõik. Nii Venezuela, Alžeeria, Iraan kui ka Ecuador püüavad läbi suruda plaani välja vahetada senine OPECi peasekretär Abdalla el-Badri. Midagi ametlikku selle kohta küll öeldud pole, kuid selline vihje tuli kolmelt anonüümseks jääda soovinud ametnikult, kes nentisid, et vähemalt praegu on läbirääkimised salajased. Nimelt püüaksid neli riiki uue juhi kaudu OPECi senist naftastrateegiat muutma panna, kirjutab Bloomberg.

Taoline huvide lahknemine märgib taaskord OPECi polariseerumist. 4. detsembril toimunud tippkohtumisel jäi peale rikaste liikmete seisukoht ning tootmist otsustati mitte vähendada. Samas jõudsid Venezuela, Alžeeria, Iraan ja Ecuador vähemalt ühe eesmärgini – el Badri järelejäänud ametiaega lühendati seitsme kuuni, mis tähendab, et juunis toimuval tippkohtumisel valitakse OPECile uus juht.

Alfa Energy konsultant ning naftatööstuses 40 aastat tegutsenud John Hall lausus, et el-Badri võib naftastrateegia osas jääda pigem tasakaalukale seisukohale, mis võib hiljem tema vastu töötada.

OPEC üllatas globaalset naftaturgu, kui ületas oma varem fikseeritud 30 miljoni barreli suurust päevast naftatoodangut. Praegu toodavad organisatsiooni liikmed umbes 31,5 miljonit barrelit naftat päevas. See on omakorda kaasa toonud selle, et nafta hind on viimase kuue aasta madalaimal tasemel.

Kaks delegaati laususid, et mis puudutab möödunud nädala kohtumist, siis võrdselt kulutati aega nii järgmise peasekretäri valimise küsimusele kui ka naftastrateegiale. El-Badri polnud nõus antud küsimust kommenteerima.

75aastane Liibüast pärit el-Badri on olnud OPECi eesotsas üheksa aastat. El-Badri on ametis olnud kaks 3-aastast ametiaega, mis ametlikult on pikim aeg, mil üks inimene saab OPECi peasekretäri ametis olla. Hoolimata sellest otsustati tema ametiaega veel kolme aasta jagu pikendada, kuna talle ei leitud sobivat järglast. 

Sisemine võitlus

Nimelt on el-Badri praegu ainuke võimalik valik peasekretäri ametikohale. Saudi Araabia, Iraagi ja Iraani omavaheline poliitiline võitlus pole võimaldanud üles seada uue juhi kandidatuuri. Omavahelised arusaamatused kerkisid taas päevakorda eelmisel nädalal, mil toimus OPECi tippkohtumine.

Kuna el-Badri on OPECi avalik esindaja, on ta vähemasti siiani kaitsnud grupi praegust naftastrateegiat. Möödunud kuul teatas el-Badri, et globaalne naftaturg peaks uuel aastal tasakaalustuma, kuna OPECisse mittekuuluvate naftatootjate toodang väheneb praeguse madala hinnataseme tulemusena. Samuti on el-Badri välja öelnud, et ta toetab varianti, kus OPEC räägib läbi teiste naftatootjatega, et tootmist vähendada ning seeläbi hinda tõsta. Hinnatõstmise poolt on teadupärast Venezuela ja ka Saudi Araabia.

Pingelised läbirääkimised

Kaks anonüümseks jääda soovinud delegaati väitsid, et el-Badri on mänginud olulist rolli OPECi lahe leeri seisukohtade esindamises. Kui aga pressikonverentsil tema enda tuleviku kohta küsiti, keeldus ta küsimustele vastamast, lahkus konverentsiruumist ning laskis teistel OPECi esindajatel nende küsimustega tegeleda.

Lisaks uue võimaliku juhi isiku väljapakkumistele arutati ka selle üle, kuidas uut peasekretäri valida. Nimelt plaanib OPEC peasekretäri kandidaatide esitamist lihtsustada, et suurendada nende valikut. Ühe võimaliku uue juhina on välja pakutud kedagi Indoneesiast, ent seni on Indoneesia kinnitanud, et neil esialgu kedagi omalt poolt välja pakkuda ei ole.

Kuna uut juhti OPECile välja ei pakutud, otsustati el-Badri ametiaega taas pikendada, ent seekord lepiti kokku, et juunis kohe kindlasti valitakse organisatsioonile uus juht.

Hall märkis, et kuigi Venezuela, Alžeeria, Iraan ja Ecuador saavutasid selle, et lõpuks ometi valitakse el-Badri asemele keegi teine, jääb tõenäosus, et OPECi naftastrateegia muutub, üsna kesiseks. Peasekretär on siiski pigem see, kes esindab organisatsiooni, strateegia kujundamisel on aga võimuhoovad endiselt Saudi Araabia käes.

Hetkel kuum