Mait Kraun • 14. detsember 2015 kell 8:30

Aasta halvim valuuta langes rekordmadalale

Valuutavahetuspunkt Kasahstani pealinnas Astanas.  Foto: EPA

Selle aasta kõige halvemaks valuutaks tituleeritud Kasahstani tenge odavnes täna nafta hinnalanguse tõttu rekordmadalale tasemele, vahendab Bloomberg.

Tenge on täna dollari suhtes odavnenud 5 protsenti ning ühe dollari eest tuleb välja käia 330,72 tenget.

„Tenge on vabalt liikuv valuuta ja riigivälise majandusolukorra halvenemine võib suurendada sealset nõudlust dollarite järele,“ ütles Kasahstani suurimas linnas Almatõs tegutseva Private Asset Managementi uuringute juht Damir Seisebajev. „Lühiajaliselt on tõenäoline, et nafta hind jätkab langust, ja see mõjutab ka edaspidi tenget.“

Kasahstani valitsus plaanib rakendada meetmeid, mis aitavad suuri valuutakõikumisi ja spekuleerimist ära hoida. Kasahstan on endiste Nõukogude Liidu riikide hulgas Venemaa järel suurim naftatootja. Kokku moodustavad naftast saadavad tulud Kasahstani riigieelarvest lausa 50 protsenti, selgub Standard & Poorsi andmetest.

Kasahstan loobus fikseeritud valuutakursist augustis – selle kaitsmine muutus Venemaa ja Hiina valuuta devalveerumise ja nafta hinnalanguse tõttu lihtsalt liiga kalliks. Keskpank ütles eelmisel kuul, et eesmärk on kaitsta riigi välisvaluutareserve. Selleks müüakse tenge kaitsmiseks varasemast vähem dollareid.

Tenge on augusti algusest alates – aeg, mil keskpank loobus fikseeritud valuutakursist – odavnenud dollari suhtes juba üle 41 protsendi. Aasta algusest on kukkumine olnud aga üle 45 protsendi.

Aasta halvimad valuutadCreate bar charts

Hetkel kuum