Mait Kraun • 17. detsember 2015 kell 19:59

Argentina peeso kukkus üleöö 30 protsenti

Argentina lipp  Foto: EPA

Argentina peeso kurss odavnes üleöö 30 protsenti, sest uus valitsus loobus valuutapiirangutest, vahendab CNN Money.

See on osa uue presidendi Mauricio Macri plaanist taaselustada Argentina raskustesse sattunud majandus. Lisaks loodetakse sellega kaubandusele hoog sisse lükata.

Eile teatas valitsus, et loobub rangetest valuutapiirangutest, mis on kehtinud juba viimased neli aastat. See tähendab, et argentina peeso ei ole enam seotud USA dollariga 9,8 peeso tasemel. Neljapäevaks tuli ühe dollari eest välja käia juba 14 peesot – see on tase, mis varem kehtis vaid mustal turul.

Valitsus loodab, et vabanenud kurss aitab suurendada põllumajandustoorainete eksporti.

„Need, kes tahavad eksportida, saavad seda teha ilma loata. Need, kes tahavad importida, saavad seda teha samuti ilma loata,“ ütles riigi uus rahandusminister Alfonso Prat-Gay. „Ülejäänud maailmas toimib normaalne majandus just nii.“

Rahvusvahelised investorid tervitasid eelmisel kuul Macri valimisvõitu, sest ta lubas alustada majanduse reformimisega.

„Tõsiasi, et kapitalikontrollist loobuti pärast valimiste võitmist nii kiirest, on väga lootustandev,“ ütles Capital Economicsi arenevate turgude ökonomist Neil Shearing. „Valitsus alles astus ametisse, aga president Macri alustas oma tööd hästi.“

Endine president Cristina Fernandez de Kirchner kehtestas kapitalikontrollid neli aastat tagasi selleks, et Argentina kõrge inflatsioon kontrolli alla saada.

Ametisoldud nädala jooksul on Macri vähendanud tulumaksu, tõstnud ekspordimakse ja nimetanud ametisse uue keskpanga juhi.

Hetkel kuum