Pille Ivask • 19. detsember 2015 kell 12:45

OPEC on üle elanud teisigi naftahinna langusi

Mitmed eksperdid väidavad, et nafta hind võib langeda koguni 20 dollarini barrelist  Foto: epa

Kui OPECi 4. detsembril toimunud tippkohtumine tõi kaasa nafta hinna languse, pole eksperdid sugugi veendunud, et hind veelgi kukkuda ei võiks, kirjutab Bloomberg.

OPECi otsus tähendab ühtlasi seda, et jätkatakse oma senist naftastrateegiat. Turgude jaoks polnud see teab, mis suur üllatus: samasugune otsus võeti teadupärast vastu eelmise aasta novembris toimunud tippkohtumisel. Pärast nimetatud kohtumist kukkus nafta hind seitsme nädala jooksul tervelt 40 protsendi võrra. Kui sama muster peaks nüüdki korduma, tähendab see, et nafta hind peaks langema 20 dollarini barrelist.

OPECi vaesemate liikmete hulka kuuluv Venezuela on juba hoiatanud, et ajalugu võib korduda. Venezuela energiaminister ütles pärast 4. detsembri kohtumist: „Kui me jätkame sama strateegiaga, langeb nafta hind 20 dollarini.“

Analüütikud on vihjanud, et tõenäoliselt ei pruugi praegusel hinnalangusel nii pea piiri tulla. „Kuna turg on tugevas ülepakkumises, pole naftal tugevat sisemist väärtust,“ teatas Morgan Stanley analüütik Adam Longson. Samuti viitas Longson, et ülepakkumine jätkub ka uuel aastal.

Goldman Sachs on juba mitu kuud hoiatanud, et juhul kui nafta ladustamiseks tarvilikud mahutid on täis saanud ning turg on jätkuvalt ülepakkumises, võib nafta hind langeda 20 dollarini.

Hetkel kuum