Mait Kraun • 27. detsember 2015 kell 13:12

Euroopa aktsiaturgudele prognoositakse tõusu

Euroopa aktsiaturgudele prognoositakse tõusu.  Foto: EPA

Euroopa aktsiaturgude analüütikud ütlevad, et prognoosid, mis 2015. aastal ei täitunud, saavad järgmisel aastal siiski reaalsuseks, vahendab Bloomberg.

Kümne Bloombergi kogutud prognoosi keskmise järgi peaks Stoxx Europe 600 indeks tõusma järgmisel aastal 16 protsenti – sellega jõuaks indeks kõrgemale aprillis saavutatud rekorditest. Viimasel kahel aastal on Commerzbank AG olnud üks pankadest, mis on indeksi tootlust kõige paremini prognoosinud. Nende sõnul tõuseb Euroopa aktsiaturg 2016. aastal 18 protsenti. Sellele aitab eelkõige kaasa Euroopa Keskpanga (EKP) stimuleerimisprogramm.

„Võti on likviidsus,“ ütles Commerzbanki maailma aktsiaturgude ökonomist Peter Dixon. „Selle aasta alguses omas kvantitatiivne lõdvendamine (QE) aktsiaturgudel tõusta. Järgmisel aastal võib Euroopa Keskpank sellist stimuleerimist laiendada, mis suurendaks likviidsust veelgi. On hea aeg aktsiaid osta.“

Seda ütlevad ka paljud teised analüütikud, isegi kõige pessimistlikumad. Kõige madalamate ootustega JPMorgan Chase & Co prognoosib, et Stoxx Europe 600 indeks kallineb järgmisel aastal 10 protsenti. Citigroup, mis on Euroopa aktsiate osas kõige optimistlikum, prognoosib 23protsendilist tõusu.

Euroopa aktsiaturud olid aasta algusega võrreldes vahepeal ka 21 protsendiga plussis. Siis hakkasid investorid muret tundma maailmamajanduse kasvu pärast. Tagatipuks valmistas detsembri alguses pettumuse ka EKP, mis laiendas stimuleerimisprogrammi oodatust vähem. Kolmapäevase seisuga on Stoxx 600 indeks kallinenud aasta algusest 4,2 protsenti. Indeksi järgmise 12 kuu oodatav kasumi ja hinna suhe on 15,5 – see tähendab, et Euroopa aktsiad on ligi 10 protsenti odavamad kui USAs (Standard & Poor’s 500 indeks).

Investorid jahivad Euroopa aktsiaid

Aktsiaturgude hinnatasemete erinevus ning Föderaalreservi ja EKP rahapoliitika lahknevus on paljud investorid meelitanud Euroopa turule. Regiooni investeerimisfondid on lisaraha saanud viimase 31 nädala jooksul 29 nädalal, selgub Bank of America andmetest. Ökonomistid ennustavad, et euroala majanduskasv on järgmisel aastal 1,7 protsenti – tegemist oleks kiireima kasvuga alates 2010. aastast. EKP president Mario Draghi on lubanud vajadusel stimuleerimisprogrammi ka laiendada.

Commerzbank prognoosis, et sellel aastal tõuseb Stoxx 600 indeks 3,6 protsenti. Aasta ei ole veel läbi, aga tõenäoliselt saab ennustus olema suhteliselt täpne. Teised analüütikud on olnud optimistlikumad – keskmiselt oodati Euroopa aktsiatele 8,7protsendilist kasvu.

Aasta alguses näitasid kõige paremat minekut eksportivate ettevõtete aktsiad – nemad said kasu odavnevast eurost. Teises kvartalis muutus valuuta aga stabiilsemaks. Tekkis veel probleeme – kardeti, et Kreeka lahkub euroalast, Hiina majandus hakkas näitama tõsiseid aeglustumise märke ning toorainete hinnad tegid uusi põhjasid. Aktsiaturgude volatiilsus jõudis nelja aasta kõrgeima tasemeni.

Järgmine aasta võib ka pettumuse valmistada

Christian Zogg LBB Asset Managementist usub, et järgmine aasta võib samuti pettumuse valmistada. „Ma ei näe ühtegi jõudu, mis võiks SKP kasvu märkimisväärselt kiirendada,“ ütles Zogg. „USAs on risk tsükliliseks languseks ja on raske öelda, kas teine regioon suudaks maailma majanduskasvu juhtima hakata. Turgudel võib tekkida eelmise aastaga sarnane muster. Kui aktsiad tõusevad liiga palju, siis tuleks kasumeid võtta.“

Vontobel Asset Managementi tooraine- ja aktsiaturgude strateeg Andreas Nigg ütles, et aktsiad võiksid tõusta juhul, kui euro edasi nõrgeneb. Nimelt võib nõrgem euro tõsta ettevõtete kasumeid.

Turud prognoosivad, et euro nõrgeneb järgmise aasta teises kvartalis 1,04 dollarini. Analüütikud aga ootavad, et Stoxx 600 ettevõtete kasumid kasvavad järgmisel aastal 5,9 protsenti. Kõige suuremat kasumikasvu peaks näitama autotootjad.

„Kui euro püsib nõrk või nõrgeneb veelgi, siis see aitaks Stoxx 600 indeksit,“ ütles Nigg. „Vundamendi peaks seadma aga Euroopa majanduse järkjärguline taastumine ja USA majanduse korralik kasv.“

Hetkel kuum