Pille Ivask • 7 jaanuar 2016

Maailmapank: Ladina-Ameerika majandused stagneeruvad

Tänavu suveolümpiamänge võõrustava Brasiilia majandus peaks langema 2,5 protsendi võrra  Foto: epa

Maailmapanga raport Ladina-Ameerika riikide 2016. aasta väljavaadete kohta on üsnagi mõru maiguga – tooraine madalad hinnad viivad majandused langusesse.

Majanduslangust ennustab Maailmapank eeskätt Brasiiliale ja Venezuelale, Mehhiko majandus peaks see-eest kasvama, vahendab Bloomberg.

Uue prognoosi kohaselt Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piirkonna majandused kokkuvõttes tänavu ei kasva ega kahane. Möödunud aasta juunis oli Maailmapank piirkonna majanduste suhtes aga oluliselt positiivsem, ennustades 2,1 protsendi suurust majanduskasvu.

Maailmapanga raportist selgub, et kõige kehvemini läheb just Lõuna-Ameerika majandustel, eriti Venezuelal ja Brasiilial. Esimesele ennustatakse 4,8 protsendi ja teisele 2,5 protsendi suurust majanduslangust. Brasiilia puhul on tegu suurima kaheaastase majanduslangusega alates aastast 1901.

Lõuna-Ameerika majandused peaksid tänavu kokkuvõttes langema 1,1 protsendi võrra. Möödunud aasta keskel prognoosis Maailmapank aga 1,7 protsendi suurust majanduskasvu.

Lõuna-Ameerika majanduste languse peapõhjuseks on toorainete madalad hinnad. Riikide koguekspordist 70 protsenti moodustab tooraine. Võrreldes näiteks Mehhiko või Kesk-Ameerikaga sõltuvad nende riikide majandused rohkem tooraineturgudest, kuna ei lõika nendega võrreldavat kasu USA tugevnevast majandusest.

Hetkel kuum