Mait Kraun • 13 jaanuar 2016

Briti suurpank soovitab kõik aktsiad otsekohe müüa

RBSi peakontor Londonis.  Foto: EPA

Suurbritannia suurpank Royal Bank Of Scotland (RBS) soovitab oma investoritest klientidel kriisi kartuses kõik aktsiad müüa, vahendab CNN Money.

Pank hoiatas, et see aasta on turgudele katastroofiline ning soovitas oma klientidel kõik aktsiad maha müüa. Nende sõnul ei ole aega oodata, tegutseda tuleb kohe.

„Müüge kõik, välja arvatud kõrge kvaliteediga võlakirjad,“ hoiatas eile saadetud kirjas Andrew Roberts RBSist. Ta ütles, et selle aasta suurimad riskid on kohe aasta alguses kahe nädalaga teoks saanud. Need on nafta hinnalangus, Hiina volatiilsus, maailmakaubanduse kokkukuivamine, võlatasemete kasv, ettevõtete laenuturu nõrgenemine ja deflatsioon.

„Me arvame, et investorid peaksid kartma,“ ütles Roberts. Maailm on sisenenud globaalsesse majandussurutisse, kirjutas ta. See kohutav kokteil tähendab, et investorid peaksid mõtlema hakkama „kapitali säilitamisele, mitte kapitali kasvatamisele“.

Morgan Stanley hoiatas sellel nädalal, et nafta hind võib langeda 20 dollarini barrelist. RBSi analüütikud ütlevad, et 30 dollarise barrelihinna läbimisel on järgmine peatus 16 dollari juures.

Hullem kui 2008

Praegust meeleolu saab RBSi hinnangul võrrelda Lehman Brothersi kokkukukkumise eelse perioodiga 2008. aastal, millest sai alguse globaalne finantskriis.

Suuremast katastroofi aitasid toona vältida arenevad turud – nende majanduskasv oli tugev ja see lisas taastumisele hoogu juurde. Seekord pole enam kellelgi appi tõtata. RBS on Hiina valitsuse suhtes väga skeptiline ning usub, et olukorrast ei tulda välja niipea. RBSi hinnangul peaks Hiina oma majanduse päästmiseks devalveerima jüaani umbes 20 protsendi võrra.

RBSi andmetel toimus detsembris Hiinast suur kapitaliväljavool – kokku kaotati umbes 170 miljardit dollarit. Suur osa sellest rahast läks otse dollaritesse.

Hetkel kuum