14 aktsiaideed naftasektorist

Swedbanki analüütikute hinnangul on Det Norske aktsia praegu üks paremaid ostukandidaate.  Foto: Ivar Aasen / Det norske
Juhan Lang • 28 jaanuar 2016

Äripäev koostas Swedbanki analüütikute soovituste põhjal nimekirja valdavalt Põhjamaade energiasektori aktsiatest, mille ostu või müüki võiks investorid praegu kaaluda.

15. jaanuaril värske sektori ülevaate avaldanud panga Norra haru analüütikud Teodor Sveen-Nilsen ja Ida Christine Gyldenløve nendivad, et energiasektor vajab põhjalikke muudatusi ning nafta- ja gaasitööstuse jaoks on kätte jõudnud tõenäoliselt ajaloo raskeim periood.

Tuleb mõelda kastist välja

Analüütikud möönavad, et 100dollarilise naftabarreli hinnaga arvestatud kulude tase ei ole praeguste nafta hindadega vastavuses. Seda enam, et pea kõigi ettevõtete rahavood seab löögi alla juba ainuüksi 50 dollarist madalam barreli hind.

Naftakontsernidele tähendab see vajadust senisest märksa enam kastist väljapoole mõelda ja märkimisväärselt kulusid kärpida. Analüütikud on veendunud, et nafta hind liigub pikaajaliselt üles, ent vähem kindlad ollakse selles, mis tasemele ja millal täpsemalt.

See-eest toonitavad Sveen-Nilsen ja Gyldenløve, et globaalses naftanõudluses probleemi ei ole ja seda eriti praeguste madalate hindade juures, mil investeeringud kukuvad kolinal ning OPECi-väliste riikide toodang tõenäoliselt kahaneb. Nii mulluseks kui ka tänavuseks nõudluse kasvuks prognoosivad analüütikud umbkaudu 2%.

„Näeme naftaturul pakkumise-nõudluse tasakaalu millalgi 2017. aasta jooksul,“ kirjutavad nad. „Kuid hinnad hakkavad liikuma enne seda.“

 

 Andres Suimets,  Swedbank Marketsi valdkonnajuht

Hea analüüs on abiks

Investoril on alati abi heast aktsiaanalüüsist, kui ta kaalub mõnda otseinvesteeringut, seda enam, mida kaugemal asetseb emitent investori enda lähipiirkonnast või mida spetsiifilisemas valdkonnas ettevõte tegutseb. Analüütikul, eriti kui ta tegutseb vastava riigi suurpangas, on üldjuhul hea ligipääs ettevõte juhtkonnale ja tänu teistele kolleegidele hea ülevaade sektorit mõjutavast dünaamikast – see kõik toetab ülevaate koostamist, mis aitab üksikinvestorit oluliselt edasi investeerimisotsuse langetamisel.Analüüsiga tasub tutvuda süvitsi, mitte piirduda pelgalt soovituse ja hinnasihi arvesse võtmisega – kõrge hinnasiht võib tähendada kõrgemat riski, mis ei pruugi igale investorile sobida. Swedbanki Norra analüüsi on hinnatud riigi kolme parima hulka, mitmeid analüütikuid on valitud sektori parimaks. Swedbanki Norra strateegi Peter Hermanrudi on korduvalt valitud riigi parimaks strateegiks.

.

Hetkel kuum