Pille Ivask • 1. veebruar 2016
Jaga lugu:

Allikas: saudid toetavad naftaturgu

Saudi Araabia on seni seisnud igati vastu naftatoodangu kärpimisele.  Foto: epa

Saudi Araabia riiklik telekanal Al Arabiya teatas eile, viidates anonüümseks jäänud allikale, et saudid on nõus teistega koostööd tegema, et toetada naftaturgu.

Samas väitis allikas, et jutud selle kohta, et OPEC on nõus kärpima naftatoodangut kuni 5 protsenti, ei tule saudide suunalt ning viimased sellist ettepanekut teinud ei ole, kirjutab CNBC. Venemaa energiaminister Aleksandr Novak teatas nimelt möödunud nädalal, et OPECisse kuuluvad ja mitte kuuluvad riigid on nõus korraldama kohtumise, et arutada naftaturu olukorda.

Saudi Araabia on seni seisnud igati vastu naftatoodangu kärpimisele, olgugi et mitmed OPECi liikmed on seda korduvalt nõudnud.

Eksperdid on  siiski skeptilised ega usu, et OPECi ettepanek kärpida naftatootmist 5 protsendi võrra just saudidelt tuli. Al Arabiya telekanal teatas, et ettepaneku veebruaris kohtumine korraldada ja naftaturu olukorrast rääkida tegi hoopis Venezuela.

Reutersi andmetel pole Iraak sugugi tootmise kärpimisest huvitatud. Vastupidi, kui kahe naftavälja laiendamise projektid lõpevad, peaks riigi päevane naftatootmine 180 000 barreli võrra suurenema.

Lisaks ei saa mainimata jätta Iraani rolli naftaturul: Iraani toodangu jõudmine turule on juba üsna pikalt hindu mõjutanud ja tõenäoliselt läheb nõnda ka edaspidi.

Jaga lugu:
Hetkel kuum