Mait Kraun • 3. veebruar 2016
Jaga lugu:

Gross: on probleeme, mida keskpangad ei kontrolli

Bill Gross  Foto: Bloomberg

Madalad intressimäärad ja keskpankade massiivne sekkumine ei ole suutnud majanduskasvu tekitada. Nüüd on need poliitikud ohutamas hoopis investoreid, ütle Bill Gross.

Võlakirjakuningaks tituleeritud Gross ütles, et kõrged võlatasemed, madal majanduskasv ning nafta hinnalangus seavad takistusi, mida keskpangad lahendada pole suutnud.

Ta lisas, et need probleemid esitavad väljakutse teesile, et keskpankurid nagu Mario Draghi ja Janet Yellen suudavad kõik maailmamajandust varjutavad probleemid ära lahendada.

„Nad kõik vist usuvad, et igal juhul on võimalik intressimäär viia nii madalale, et finantsturgudele tekkiv rikkus võiks veidi jõuda ka reaalmajandusse. Kui edukad nad viimasel ajal olnud on?“ kirjutas ta. „Jaapanis on nullprotsendilised intressimäärad olnud juba mitu kümnendit. Miks ei ole majandus reageerinud? Miks on USA majanduskasv olnud finantskriisi põhjast alates keskmiselt vaid 2 protsenti aastast?“

USA Keskpank tõstis intressimäärasid detsembris esimest korda üheksa aasta jooksul. Euroopa Keskpank laiendab samal ajal aga stimuleerimist.

Gross, kes juhib 1,3 miljardi dollari suurust Janus Global Unconstrained võlakirjafondi, ütles, et USA jaoks hakkab peagi välja paistma ka võlaprobleem.

Jaga lugu:
Hetkel kuum