Fredy-Edwin Esse • 2. veebruar 2016 kell 8:15

Euroopa – parim turg maailmas? Analüütikud nii väidavad

Ryanairi tegevjuht Michael O'Leary, kelle firma aktsial on palju potentsiaali tõusuks.  Foto: EPA

Üsna suur hulk analüütikuid oli möödunud aasta lõpus arvamusel, et erinevalt Ameerika Ühendriikidest või arenevatest turgudest saab just Euroopast 2016. aasta parim investeerimiskeskkond. Hea uudis on see, et jaanuari sula on olukorra veelgi atraktiivsemaks teinud.

“Meie hinnangul on eurotsooni aktsiatel võimalus näidata paremat tootlust võrreldes USA aktsiatega. See tuleneb tugevamast kasumi kasvust aktsia kohta, atraktiivsematest valuatsioonidest ja valuuta toest,” kommenteerisid oma 2016. aasta väljavaates Deutsche Banki analüütikud.

Euroopa on aastaid kannatanud finantskriisi järelmõjude ja Kreeka võlakriisi tõttu ning mullu kahjustas regiooni mure Hiina kasvu aeglustamise pärast ja toorainete hinna langus. Sellele vaatamata esinesid euroala aktsiad paremini kui USA või arenevate turgude börsid.

Aasta esimene kuu on osutunud paraku üsna nutuseks, sest näiteks Euro Stoxx 600 kukkus 6,4%. See tähendab, et veelgi enam firmasid on hinnatud atraktiivsetel hinnatasemetel ning analüütikud on jäänud endale kindlaks – Euroopa esineb tänavu paremini kui teised regioonid.

Barclaysi analüütikute hinnangul on investorite riskivalmidus endiselt nadi ja tuleviku suhtes ei olda ülearu optimistlikud. Olukorda võivad muuta üle ootuste head kasuminumbrid ja tõenäoliselt jätkuvad stiimulid Euroopa Keskpangalt, mis peaks suurendama krediidi pakkumist, tarbijate kindlustunnet ja kulutusi.

Euroopa aktsiad  Foto: Miguel Alvarez, Äripäev

Vaadates pankade prognoose, kus Euro Stoxx 600 võiks aasta lõpetada, siis keskmisest on näha, et potentsiaalne tootlus on lausa 19,4%. Jaanuari sula aitas sel numbril märkimisväärselt tõusta. Seejuures ei prognoosita midagi head näiteks Suurbritannia aktsiatele, kuna need on rohkem mõjutatud toorainetest.

Euroopa suurim trump oma noorema, aga suurema venna USA ees on ettevõtete kasumite kasv. Praegu käimasolevast tulemuste hooajast teisel pool suurt lompi on näha, et üha suurem hulk firmasid on analüütikute ootustele alla jäänud ega suuda enam finantskriisile järgnenud aastate tempos kasumeid kasvatada.

Kaasa ei aita ka USA Föderaalreserv, mis tõenäoliselt jätkab baasintressimäärade tõstmist. Kuigi see samm on muutunud kahtlasemaks nõrga jaanuari järel ja murede tõttu, et USA majandus ei ole ikkagi piisavalt tugev, et kõrgemaid intresse alla neelata.

Märksa kindlam on aga Euroopa Keskpanga plaan jätkata stiimulitega ja odava raha pakkumisega. See muudab eurot nõrgemaks ja on üks peamisi põhjusi, miks analüütikud on sedavõrd optimistlikud euroala aktsiate suhtes. Lisaks oodatakse euroala majanduskasvu kiirenemist, mis vaid lisab hoogu ettevõtete kasumite kasvule ja peaks aitama turgudel tõusta.

Leidub ka pessimiste

J.P. Morgani strateegid prognoosivad, et Stoxx 600 kuuluvate ettevõtete kasum aktsia kohta kasvab sel aastal 7,2%, Goldman Sachs prognoosib 8% kasvu ja Deutsche Bank 9%.

Ühena vähestest pressimistidest prognoosib Morgan Stanley Euroopale kehva aastat, sest nende hinnangul kasvavad Euro Stoxx 600 firmade kasumid aktsia kohta kõigest 1%. Panga analüütikute sõnul mõjutab Euroopat nõrk toorainete turg ja odav valuuta ei paku loodetud abi.

Ühes asjas on aga analüütikud ühel meelel: sel aastal peavad investorid aktsiate valimisel silma peal hoidma nõrgal eurol, tugeval dollaril, tugevamal majanduskasvul ja tõusval tarbijakindlusel.

Deutsche Banki teatel teevad nemad panuseid eurotsooni taastumisele sektorites, kuhu taastumine ei ole veel sisse hinnatud – pangad, ehitusmaterjalid, tööjõuettevõtted. Hästi peaks minema ka tugevast dollarist võitvatel sektoritel (tehnoloogia, farmaatsia, lennufirmad).

Suurbritannia ja inflatsioon on suurimad riskid

JPMorgan Intrepid European Fund fondijuht Jonathan Ingram ütles intervjuus investeerimisajakirjale Barron’s, et nemad on soetanud lisaaktsiaid Ryanairis, easyJetis ja Air France-KLMis. Kaks esimest teenivad peaaegu kogu käibe Euroopast ning viimane on rahvusvahelise haardega lennufirma.

Kindlasti on eurotsooni tarbija olulisel kohal ja kui taastumine tõepoolest aset leiab, siis igati loogiline on arvata, et tarbijate kindlustunne ja kulutused kasvavad. Seetõttu soovitavad paljud analüütikud soetada tarbijasektori aktsiaid –jaemüüjad, meedia- ja reisifirmad. Tuntumate nimedena võib välja tuua moebrändide omaniku Inditexi, rõivafirma Moncleri, meediakonglomeraadi Vivendi ja reisifirma TUI.

Kindlasti ei kujune tänavune aasta murevabaks ja kui me jätame Hiina ohu kõrvale ja keskendume regiooni siseprobleemidele, siis siinkohal on analüütikutel kaks peamist riskiallikat.

Esimene on Suurbritanna võimalik lahkumine Euroopa Liidust, selle üle otsustav referendum peaks toimuma juba sellel suvel. Viimased küsitlused on näidanud lahkumist pooldavate inimeste arvu kasvu ja see teadmatus kindlasti kahjustab naelsterlingit ja Suurbritannia börsifirmasid. EL on Suurbritannia suurim kaubanduspartner ja liidust lahkumine kahjustaks kindlasti kaubavahetust, alandaks riigi pikaaegset väljavaadet ja ilmselt lükkaks saareriigi majanduslangusse.

Teine risk on inflatsioon ja selle järsk tõus. Euroopa on pikka aega maadelnud nõrga inflatsiooniga, kuid näiteks Morgan Stanley strateegid hoiatavad, et inflatsioon võib järsult üles lennata USA ja UK tööturu, toiduainete kõrgemate hindade ja nafta hinna kallinemise tõttu.

Euroopa on praegu kahtlemata väga atraktiivselt hinnatud, aga see on põhjusega nii. Investorid ei taha riske võtta ja on tuleviku suhtes ebakindlad. Tuleb aga tõdeda, et praeguste valuatsioonide juures ei tundu see riski võtmine kuigi suur, sest nii odavana ei saa aktsiad igavesti püsida. Peamiseks tõusu katalüsaatoriks kujuneb ettevõtete kasumite kasv. USA on juba näidanud, et neil on see seisma jäänud.

Euro ja dollari kurss  Foto: Miguel Alvarez, Äripäev
Hetkel kuum