Mait Kraun • 23 veebruar 2016

Saudid: toodangu kärpeid ei tule, sest teisi riike ei saa usaldada

Saudi Araabia naftaminister Ali Ibrahim Naimi.  Foto: EPA

Saudi Araabia naftaminister Ali Ibrahim Naimi ütles täna, et tootjad kohtuvad märtsis ja arutavad tootmismahtude külmutamist. Tootmise vähendamist tema sõnul aga ei toimu, vahendab CNBC.

Eelmisel nädalal tegid Saudi Araabia, Venemaa, Katar ja Venezuela ettepaneku nafta tootmismahtude külmutamiseks jaanuari kuu tasemetel. Venemaa energiaminister Aleksander Novak ütles laupäeval, et kokkulepe saavutatakse tõenäoliselt 1. märtsil.

„Tootmise külmutamine on protsessi algus. Kui kõik suuremad tootjad jõuavad kokkuleppele, et mahte ei suurendata, siis hakkab varude maht samuti pikaajaliselt vähenema. See võtab aega,“ ütles Naimi.

„See ei ole aga tootmise kärpimine. Seda ei juhtu, sest isegi kui riigid lubavad tootmist vähendada, ei pea paljud kokkulepetest niikuinii kinni. Seega ei ole selle peale mõtet aega raisata,“ ütles ta ja lisas, et naftatootjate vaheline usaldus on kehvem kui varem.

Lootused kokkuleppeks on nafta hinna viimastel nädalatel kõrgemale viinud. Täna on hind langenud, sest turud usuvad aina vähem, et ainuüksi tootmise külmutamine võiks ülepakkumist märkimisväärselt vähendada.

WTI toornafta hind on täna langenud 4,9 protsenti ja Brenti hind on kukkunud 4,2 protsenti. Kummagi barrel maksis teisipäeva õhtuks 31,77 ja 33,24 dollarit.

 

 

Hetkel kuum