Mait Kraun • 30 märts 2016

Saematerjal on olnud parem kui kuld, aktsiad või nafta

Puit  Foto: EPA

Üllatavalt on sel aastal saanud kauplejate lemmiktooraineks saematerjal, kirjutab MarketWatch.

See tooraine on nii kuu algusest kui ka aasta algusest näidanud paremat tootlust kui aktsiad, nafta ja kuld. Aasta algusest on saematerjali futuuride hind kerkinud 20 protsenti.

See ületab kulla 2016. aasta 17protsendilist tootlust. Standard & Poor’s 500 indeks on aasta algusest kallinenud aga vaid 0,5 protsenti.

Tõsi, toornafta hind on märtsis tõusnud 16 protsenti, aga saematerjali hind on kuu algusest lisanud lausa 22 protsenti. 2013. aasta tippudest on hinnad aga jätkuvalt tunduvalt madalamal.

RBC Royal Banki analüütikute sõnul peitub põhjus eelkõige USA eluasemeturus, mis on „jätkuvalt peamine faktor puidutoodete nõudluse elavdamisel.“

Põhjusena võib välja tuua ka Hiina pikaajalise nõudluse ning Kanada pakkumise vähenemise, mille on põhjustanud puuhaigused British Columbia provintsis.

„Puitmaterjaliga tegelevate firmade aktsiad on jälle atraktiivsed, sest üldine aktsiaturg ei suuda sammu pidada,“ ütlevad RBC analüütikud. Nad soovitavad osta Kanada puidutootjate – näiteks Western Foresti, Conifex Timberi, Interfori ja West Fraser Timberi – aktsiaid.

Puitu on võimalik investeerida ka mitme börsil kaubeldava fondi kaudu. Näiteks on olemas iShares Global Timber & Forestry (WOOD) ja Guggenheim Timber (CUT). Mõlemad on sellel kuul kallinenud umbes 12 protsenti.

 

Hetkel kuum